Smakosze.pl Porady Zalety stosowania diety lnianej
Canva (tashka2000, Getty Images Pro)

Zalety stosowania diety lnianej

24 czerwca 2021
Autor tekstu: Dominika Mika

Dieta lniana pomaga oczyścić wątrobę i usunąć złogi z jelita grubego. Dzięki niej możemy też pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. W ten sposób wspomagamy proces odchudzania i trawienie. Dieta ta pozwoli również zapanować nad apetytem i przyspieszy zrzucanie dodatkowych kilogramów. Jednak to nie wszystkie zalety siemienia lnianego.

Podobnie jak inne produkty roślinne, siemię lniane jest bogate w antyoksydanty . Mogą one pomóc w zapobieganiu chorobom, a także opóźniać starzenie. Nasiona lnu są dobrym źródłem lignanów, które mają silne właściwości antyoksydacyjne.

Według niektórych badań siemię lniane może być ponad 800 razy bogatsze w lignany niż większość innych produktów spożywczych. Jeśli zdecydujesz się na regularnie spożycie siemienia lnianego, efekty zobaczysz już po 30 dniach.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Na co pomaga siemię lniane?

Lignany również mogą pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. A w towarzystwie obecnego w siemieniu błonnika i omega są prawdziwym sprzymierzeńcem naszego serca.

Oprócz antyoksydantów, nasiona lnu zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą bardzo pomóc w hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych. Badania przeprowadzone w 2013 i 2018 roku wykazało niższą zapadalność na raka piersi wśród kobiet, które regularnie spożywały siemię lniane. Dotyczy to także kobiet po menopauzie.

Len zawiera również fitosterole, które pomagają zapobiegać wchłanianiu “złego” cholesterolu w jelitach. Dowodzi temu szereg badań naukowych. Siemię lniane może również pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności stawów . Zmniejsza też stany zapalne.

Jak zacząć korzystać z dobrodziejstw lnu? Najprościej jest po prostu włączyć go do swojej codziennej diety. Nasiona lnu, po zmieleniu, stają się tak uniwersalne, że możesz je dodać do niemal każdego dania. Sałatki, smoothie, chleby, wypieki. Również spożywanie oleju lnianego jest zdrowe.

Jak przygotować zdrowotny napój z lnu?

Ciekawą propozycją na korzystanie z właściwości siemienia lnianego jest przepis na napój z lnu. Należy dokładnie zmielić łyżkę siemienia lnianego. Można w tym celu wykorzystać młynek do kawy. Tak przygotowane siemię zalewamy gorącą wodą i mieszamy. Możemy dodać cytrynę lub inny świeżo wyciśnięty sok owocowy, którego smak lubimy. Odczekujemy chwilę, aż napar napęcznieje, a napar wyraźnie zgęstnieje.

Siemię lniane należy dodawać do posiłków przez cały dzień, maksymalnie dwa razy w tygodniu
Siemię lniane należy dodawać do posiłków przez cały dzień, maksymalnie dwa razy w tygodniu

Źródło: Canva (ratmaner, Getty Images)

Taki napój możemy pić co jakiś czas, na przykład przed śniadaniem. Dieta lniana polega na spożywaniu go wiele razy w ciągu dnia przez jeden dzień, najwyżej dwa razy w tygodniu.

Warto pamiętać, że żołądek nie potrafi „przebić się” przez skorupkę ziarenka lnu. Jeśli nie zmielimy go przed spożyciem, nie skorzystamy z większości jego prozdrowotnych właściwości. Na rynku dostępny jest len mielony, jednak ten zmielony zaraz przed spożyciem zachowuje wszystkie właściwości zdrowotne.

Siemię lniane, tak jak i olej lniany, niestety szybko się psuje i traci właściwości. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na datę przydatności do spożycia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wylecz To

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Dominika Mika

Wydawczyni portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy