Babciny przepis na cudownie puszyste racuchy. Sekret tkwi w 2 detalach
Racuchy jak u babci są świetnym pomysłem na prosty, tani i wyjątkowo smaczny obiad lub podwieczorek na słodko dla całej rodziny. Przepis na racuchy drożdżowe od babci Stasi jest niezawodny. Placuszki wychodzą niezwykle puszyste, nie są tłuste i dosłownie rozpływają się w ustach.
Babcia Stasia zdradziła przepis na racuchy drożdżowe z dodatkiem spirytusu. Spirytus nie jest wyczuwalny w cieście i dzięki niemu placuszki są puszyste i nie nasiąkają tłuszczem podczas smażenia. Ten trik stosowany jest przez cukierników i kucharzy do robienia pączków i faworków.
Pamiętajmy również, że racuchy jak u babci muszą być smażone na delikatnym ogniu, dzięki czemu placuszki nie będą surowe w środku i dodatkowo urosną jeszcze na patelni. Te dwa detale sprawią, że wszyscy będą zachwyceni smakiem i wyjątkowo puszystym ciastem.
Do racuchów drożdżowych podajmy cukier puder, owoce sezonowe lub konfiturę. Najlepsze będą domowe przetwory przygotowane wcześniej z soczystych, świeżych owoców, np. z truskawek, agrestu, malin, jabłek. Przepis na racuchy drożdżowe nie powinien nikomu sprawić większych problemów.
Niezawodny przepis na racuchy drożdżowe
Składniki:
-
2,5 szklanki mąki pszennej
-
40 g świeżych drożdży
-
szklanka ciepłego mleka
-
kieliszek spirytusu
-
2 duże jajka
-
opakowanie cukru wanilinowego
-
olej roślinny do smażenia
-
cukier puder i owoce sezonowe lub konfitura do podania
Jak zrobić racuchy jak u babci?
Na początku przygotuj zaczyn: drożdże pokrusz i wsyp do miski, następnie wlej ciepłe mleko, dodaj 2 łyżki mąki, cukier wanilinowy i delikatnie wymieszaj. Miskę przykryj świeżą ściereczką i odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce, żeby drożdże ruszyły.
Gdy zaczyn urośnie, wbij jajka, wsyp resztę mąki, wlej spirytus i całość dokładnie wymieszaj. Wyrobione ciasto ponownie przykryj ściereczką i odstaw w suche miejsce na 30 minut. Racuchy smaż na rozgrzanym oleju, ale na małym ogniu, dzięki czemu urosną i nie będą surowe w środku.
Racuchy drożdżowe smaż po kilka minut na złoty kolor i podaj z cukrem pudrem i ulubioną konfiturą. Gorąco polecam domowy dżem agrestowy lub konfiturę truskawkową , smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Obłędne pierogi z żółtym serem. Małopolski farsz nie ma sobie równych
-
Pasztet do smarowania z resztek po rosole. Nic się nie zmarnuje
-
Ekspresowe racuchy z jabłkami bez drożdży. Idealny przepis na błyskawiczny obiad dla całej rodziny
Źródło: smaker.pl