Barszcz czerwony wg. przepisu Anny Lewandowskiej
Szybki barszcz czerwony ze świeżych buraków? Z przepisem Ani Lewandowskiej to możliwe. Znana z fit przepisów celebrytka gotuje dwa buliony i miesza je ze sobą. Uwagę przykuwa również dodatek aromatycznych przypraw m.in. kurkumy. Smak wychodzi doskonały, a nakład pracy jest zdecydowanie mniejszy. Spróbujcie koniecznie.
Każdy robi barszcz czerwony nieco inaczej. Na naszym portalu gościła już receptura Magdy Gessler czy Karola Okrasy . Teraz zdradzamy, jak to tradycyjne wigilijne danie przygotowuje Anna Lewandowska. Kupcie warzywa i zarezerwujcie około półtorej godziny , a będziecie cieszyć się doskonale zbalansowanym smakiem dania z buraków.
Przepis na barszcz czerwony Anny Lewandowskiej
Składniki na wywar z buraków:
-
2 l wrzątku
-
1 kg buraków
-
po szczypcie kurkumy, tymianku i kminku
-
1 łyżeczka soli
Składniki na wywar jarzynowy:
-
2 l wrzątku
-
2 średnie marchewki
-
1 mała pietruszka
-
1/4 średniego selera
-
pół małego pora, najlepiej zielona część
-
2 małe cebule
-
4 ząbki czosnku
-
2 suszone gruszki
-
6 suszonych śliwek
-
3 cm świeżego imbiru, obranego i startego na tarce
-
3 liście laurowe
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
po szczypcie tymianku, majeranku i soli
Dodatkowo w ilości do smaku:
-
pieprz
-
sok z cytryny
-
wino czerwone (opcjonalnie)
-
miód lub syrop klonowy (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Buraki szorujemy pod ciepłą bieżącą wodą, kroimy na kawałki i gotujemy w wodzie wraz z pozostałymi składnikami wywaru buraczanego. Odstawiamy garnek na około godzinę. W tym czasie przyrządzamy bulion z jarzyn.
Warzywa korzeniowe obieramy i płuczemy. Cebule obieramy, wewnętrzną łupinę zachowujemy do bulionu. „Środek” kroimy na kawałki i karmelizujemy na suchej patelni , uważając, by za mocno go nie spalić. Pozostałe jarzyny zalewamy wrzątkiem.
Dodajemy przyprawy w kawałkach, zmiażdżony czosnek i cebulową łupinę, a następnie zagotowujemy. Gotujemy przez około 45 minut, w międzyczasie wrzucając zrumienioną cebulę.
Gotowe buliony przecedzamy do dużego garnka, dokładnie odciskając jarzyny i mieszamy. Buraki zachowujemy do innych dań lub do podania. Zupę doprawiamy pieprzem i sokiem z cytryny. Podajemy z uszkami lub pijemy do krokietów.
Źródło zdjęcia: canva/Anna Pronina
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: hpba