Błąd w przyrządzaniu ogórków konserwowych
Nie da się ukryć, że ogórki odgrywają ważną rolę w kulinariach. Nietrudno znaleźć smakoszy, którzy z miłą chęcią sięgają po warzywo w różnych wydaniach. Jednym z najczęstszych wyborów są ogórki konserwowe. Dlaczego mogą być one potencjalnie niebezpieczne?
Ogórki konserwowe mają swoje ciemne strony
Przeważnie ogórki konserwowe nie wzbudzają u nas większych obaw. Wielu wielbicieli kulinariów przygotowuje je samodzielnie. Jakiś czas temu przedstawialiśmy niezawodny przepis na ten uwielbiany specjał .
Mało kto spodziewałby się, że ogórki konserwowe mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Wszystko przez toksynę botulinową, która jest określana mianem jadu kiełbasianego . Skąd bierze się ona w przetworach?
Jad kiełbasiany kojarzy nam się przede wszystkim z przetworami mięsnymi. Warto jednak pamiętać, że może się ona pojawić, również w wyrobach warzywnych . Toksyna rozwija się wówczas, gdy ogórki konserwowe przygotujemy w niewłaściwy sposób.
Jeśli nasz słoik z przetworami ma wypukłą nakrętkę, a po jego otwarciu słyszymy syk, wówczas ogórki konserwowe mogą nie nadawać się do spożycia. Przeważnie czynnikiem odpowiadającym za taki stan rzeczy jest pospiech .
(Canva.com / Yana Gayvoronskaya)
Co zrobić, by ogórki konserwowe nie stanowiły zagrożenia?
W przypadku domowych konserw kluczowe jest ich odpowiednie podgrzanie. Najlepiej zrobić to trzykrotnie . Dopiero wówczas mamy pewność, że nasze ogórki konserwowe nie okażą się szkodliwą trucizną.
Pierwszego dnia słoik z przetworami powinien być gotowany przez godzinę. Podobnie należy postąpić drugiego dnia. Natomiast trzeciego wystarczy 30 minut . Proces ten wynika z cyklu życiowego bakterii, które odpowiadają za powstawania jadu kiełbasianego.
Czym objawia się zatrucie toksyną botulinową?
Po zjedzeniu żywności z jadem kiełbasianym dość szybko możemy spodziewać się objawów takich jak suchość w ustach, zawroty głowy, zaburzenia wzroku, osłabienie mięśni, światłowstręt, wzdęcia i zaparcia . Finalnie może dojść do porażenia mięśni układu oddechowego. W przypadku podejrzenia zatrucia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Niektórzy zastanawiają się, czy jak kiełbasiany można znaleźć również w kiszonkach. Na szczęście problem dotyczy wyłącznie żywności lekko kwaśnej lub słabo solonej. Kiszone ogórki i kapusta nie są odpowiednimi warunkami do powstania jadu kiełbasianego. Wielbiciele ogórków powinni wypróbować przepis na niebanalną pastę kanapkową .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: ABC Zdrowie; Medonet; Gotujmy