Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Niezawodny przepis na ogórki konserwowe - wychodzą za każdym razem
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Niezawodny przepis na ogórki konserwowe - wychodzą za każdym razem

ogórki konserwowe
Canva

Korniszony przygotowuje się z małych ogórków gruntowych. Gdy sezon trwa w najlepsze, to idealny moment, aby zabrać się za produkcję przetworów. Kupując warzywa do słoików, zawsze kieruj się tym, żeby były świeże, jędrne i bez widocznych skaz i uszczerbków. Najlepiej wybierać te jak najmniejsze, gdyż z reguły są najtwardsze, dzięki czemu podczas kiszenia i marynowania nie zamienią się w pustego w środku flaka.

Konserwowa historia

Pierwszy, polski przepis na ogórki konserwowe, pojawił się z „Zielniku” napisanym przez Szymona Syreńskiego. Książka ukazała się w 1613 roku – niestety autor nie doczekał jej publikacji z życia. Szymon wspomina w niej, że przepis, którym właśnie dzieli się z potomnymi, jest stworzony na wzór starożytnych receptur.

Badacze zgadzają się z autorem i twierdzą, że ogórki konserwowe znane były już znane w starożytnym Rzymie. W rękopisach z kolejnych lat możemy doszukać się coraz to nowszych i ciekawszych wersji marynaty. Punktem wspólnym jest octowa marynata, jednak w książce z końca wieku XVIII możemy doszukać się doprawiania ogórków koprem włoskim, ziarnami gorczycy, liściem laurowym oraz goździkami. W dzisiejszych czasach raczej ten ostatni składnik odszedł w zapomnienie ale z pozostałej części przepisu korzystamy cały czas.

Ogórek konserwowy cieszy się tak dużą popularnością, że został wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako produkt tradycyjny w aż trzech województwach. Jednym z uhonorowanych przepisów jest ogórek o lekkim smaku octowo-czosnkowym. Jego produkcja jest umiejscowiona w Małopolsce. Dwie inne zarejestrowane receptury pochodzą z Dolnośląskiego oraz Łódzkiego. Pierwszy wyróżnia się bogatym aromatem kopru, gorczycy, marchwi oraz chrzanu, natomiast drugi, jest przepisem bardziej tradycyjnym, jednak zawierającym jeden, niespodziewany składnik, którym jest cukier dodawany do zalewy.

Przepis na ogórki konserwowe

Do przygotowania pysznych ogórków w zalewie octowej, potrzebujesz:

- 2 l wody- 300ml octu 10%- 4 łyżki cukru- 1 łyżka soli- 1,5 kg ogórków gruntowych- 4 gałązki kopru włoskiego- 4 ząbki czosnku- 1 marchewka- 1 korzeń chrzanu- 3 łyżki ziaren gorczycy- 3 liście laurowe- ziele angielskie- czarny pieprz w całości

Zaczynając przygotowania pamiętaj o tym, jak ważne jest idealne wyczyszczenie ogórków. Najlepiej wykorzystaj do tego małą, poręczną szczotkę lub gąbkę, gdyż każde warzywo musi być perfekcyjnie wyczyszczone. W innym wypadku może mieć to przykre konsekwencje dla Twojego brzucha, gdyż prawdopodobnie ogórki się zepsują , a w zalewie namnożą się bakterie.

Gdy ogórki są już wyczyszczone, to najwyższa pora zabrać się za zagotowanie zalewy octowej. Jak sama nawa wskazuje, do jej przygotowania potrzebujesz octu, 2 litrów wody, cukru oraz soli. Wszystkie składniki doprowadź do wrzenia.

Ogórki ciasno poukładaj w słoikach. Do każdego z nich dodaj kopru, trochę czosnku, pokrojonej marchewki, kawałek obranego chrzanu, kilka ziaren gorczycy, ziela angielskiego oraz czarnego pieprzu. Dorzuć również liście laurowe. Tak uszykowane słoiki zalewaj gorącą zalewą octową – jeśli będzie zbyt chłodna, słoiki się nie zawekują.

Teraz przyszła pora na za pasteryzowanie naszych przetworów. Zakręcone słoiki wstaw do dużego garnka i zalej wodą do około 2 cm pod nakrętkę. Gotuj we wrzącej wodzie przez 15 minut, a następnie odstaw słoiki do góry dnem. Najlepiej wcześniej uszykuj sobie odpowiednio dużo miejsca na blacie i wyłóż go ręcznikami, aby nie pomoczyć stołu. Słoiki pozostaw w takiej pozycji, aż do wystygnięcia.

Dzięki pasteryzacji możesz cieszyć się znakomitym smakiem ogórków konserwowych aż przez całą zimę.

Tagi: