Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Piorunujące zalety botwiny
Monika Dec
Monika Dec 11.04.2021 02:00

Piorunujące zalety botwiny

botwina
canva /Teleginatania

Botwina to młode listki buraków. Dla wielu osób są prawdziwym smakiem wiosny. Nic dziwnego, w końcu jest to przysmak, na który czekamy niemal cały rok. Dlaczego warto po nią sięgać?

Korzyści z jedzenia botwiny

W listkach botwiny możemy znaleźć witaminy: A, K, D i z grupy B oraz wiele bardzo cennych dla zdrowia składników odżywczych takich jak: żelazo, magnez i potas. Jest lekkostrawny, dlatego z powodzeniem może być jedzony na diecie.

Roślina ma również działanie odkwaszające i oczyszczające organizm, dlatego szczególnie warto sięgać po nią, gdy chcemy oczyścić naszą wątrobę ze zbędnych toksyn.

Nie jest to jednak koniec dobrych informacji! Naukowcy okryli, że w botwinie znajdują się substancje o działaniu podobnym do kobiecego hormonu - estrogenu. Dzięki temu botwina ma pozytywny wpływ również na stan naszej skóry. Jakie są przeciwskazania do jedzenia botwiny?

Przeciwskazania do jedzenia botwiny

Botwina jest bardzo zdrowym składnikiem, ale niestety są sytuacje, w których lepiej po nią nie sięgać lub mocno ograniczyć jej spożycie. Nie powinniśmy jej jeść, gdy borykamy się z kamicą nerkową.

Roślina posiada również wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny jej spożywać osoby borykające się z cukrzycą. W razie ewentualnych wątpliwości warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem. 

Co możemy przyrządzić z botwiny?

Tak jak wspominaliśmy, botwina jest prawdziwym wiosennym przysmakiem. Zrobimy z niej pyszną zupę, sałatkę lub zdrowy koktajl. Należy jednak pamiętać, aby gotować ją w dużych ilościach wody, a następnie ją odlać.

Należy tak zrobić, aby pozbyć się zawartego w botwinie kwasu szczawiowego, który dosłownie "zabiera" z naszego organizmu wapń. Dlatego, warto ją podawać z dodatkiem mleka lub śmietany.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zupy szczawiowej. Okazuje się, że nieprzypadkowo dodajemy do niej jajko. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

undefined

źródło: poradnik zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Tagi: