Smakosze.pl Produkty Co oznaczają kiełki w środku pomidora?
canva.com/Svetlana Lukienko

Co oznaczają kiełki w środku pomidora?

23 lipca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Pomidory stanowią bardzo istotną część naszej diety, dlatego bardzo często można znaleźć je w naszych kuchniach. Zdarza się, że niekiedy widać w ich wnętrzu kiełki - czy można je jeść? Jak twierdzą specjaliści, nie ma żadnych przeciwskazań do tego.

W naszej diecie pomidory stanowią bardzo ważny składnik, bez którego wiele dań nie byłoby takich samych. Sosy, zupy, gulasze czy ketchup nie byłyby tym samym, jeśli jednym ze składników nie byłyby te czerwone owoce.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których po rozkrojeniu owocu na pół, naszym oczom ukazuje się widok zielonych oraz białych podłużnych nitek, które z początku mogą przypominać larwy much. Czym one są?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kiełkujące pomidory

Jak tłumaczy dr Agnieszka Stępowska z Zakładu Uprawy i Nawożenia Roślin w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, która rozmawiała z portalem Haps, jedzenie takich pomidorów nie jest niczym niebezpiecznym, czy chociażby niezdrowym. Nie ma naukowych doniesień na temat szkodliwości spożycia kiełków pomidora. Na pewno nie będzie jednak szkodliwe zjedzenie takiej ilości, jaka znajduje się w kilku pomidorach - tłumaczy dr Agnieszka Stępowska.

Kiełki można bez przeszkód jeść

Gdy zdecydujemy się zjeść takiego pomidora, nie musimy się niczego obawiać. Kiełki s ą praktycznie bez smaku, więc nie mają żadnego wpływu na przyjemność płynącą z jedzenia. Zdecydowanie trzeba mieć jednak na uwadze ogólny stan pomidora.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

Jeśli zauważysz na nim ciemne plamy, nitki pleśni lub innych oznak gnicia. Kiełkujące pomidory są bardziej narażone na zepsucie, dlatego należy zachować większą ostrożność.

Co zrobić z pomidorem, jeśli nie chcesz go jeść?

Istnieje bardzo prosty sposób, aby zutylizować w ekologiczny sposób cały owoc. Jeśli nie możesz przekonać się do ich zjedzenia, po prostu je zasadź.

- Kiełkujące nasiona wyjęte z pomidora można posadzić do doniczki i traktować jak normalne siewki, rozsadę i uprawę. Wyrosną z nich całkiem normalne pomidory - tłumaczy dr Stępowska.

Pomidory
undefined

Źródło: canva.com/MEDITERRANEAN, Getty Images Signature Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy