naleśniki
Pixabay /Efraimstochter

Co robić, żeby naleśniki nie przywierały do patelni?

Naleśniki to prosta potrawa, która często gości na naszych stołach. Co robić, gdy podczas smażenia przywierają one do patelni? Okazuje się, że nasze babcie miały na to prosty i zaskakujący sposób. Wielki problem znikał dosłownie w kilka chwil.

Chociaż naleśniki nie są zbyt skomplikowanym daniem, to w trakcie ich przyrządzania warto pamiętać o kilku szczegółach. Dzięki temu zawsze wyjdą nieziemsko miękki i puszyste. Co robić, aby nie przywierały do patelni?

Zaskakujący trick babć

Nasze babcie miały niezawodny sposób na smażenie naleśników. Wcale nie inwestowały w drogie patelnie, ani nie szukały wymyślnych tłuszczy do smażenia. Sięgały za to po sól i słoninę. Te dwa składniki naprawdę działały cuda.

Przed smażeniem posyp patelnię solą. Odczekaj chwilę i wytrzyj ją kuchennych ręcznikiem, a następnie posmaruj kawałkiem słoniny. Dzięki odpowiednio przygotowanej patelni unikniesz kulinarnej katastrofy, a naleśniki nie będą się do niej przywierać.

Dzięki trickowi sprzed lat będziesz cieszyć się niemal idealnymi placuszkami. O czym jeszcze należy pamiętać smażąc naleśniki?

Dlaczego warto jeść kiwi na czczo?Dlaczego warto jeść kiwi na czczo?Czytaj dalej

Zasady smażenia naleśników

Zdaniem kulinarnych ekspertów najlepiej jest smażyć naleśniki na średnim ogniu. To czy wyjdą one cienkie, czy grube i puszyste zależą tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

nalesniki

Zawsze zwracaj uwagę na proporcje. Przyjmuje się, że idealne to: 1 szklanka mąki pszennej, 1 jajko i 1/3 mleka. Dobrym wyborem jest mąka typu 650, ponieważ jest ona gęstsza od innych. Przed smażeniem koniecznie powinniśmy przesiać ją przez sitko, tak aby w cieście powstały na nim grudki.

Smażąc naleśniki powinniśmy pamiętać, aby nie nalewać na patelnię zbyt dużo tłuszczu. Warto poczekać aż olej się rozgrzeje, a następnie rozprowadzić go po całej patelni.

Ogromną popularnością cieszą się również naleśniki z jednego składnika. Pisaliśmy o nich w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel/ garneczki/ naczynia.olkusz

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł