Smakosze.pl Porady Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
canva/Abrada

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

15 kwietnia 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Zastanawiacie się, co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, czego z pewnością nie może w nim zabraknąć. Niestety wielu Polaków zapomina o ważnym przysmaku, a mianowicie o chrzanie. Dodaje on potrawom smaku i symbolizuje siłę fizyczną. Poznajcie też inne obowiązkowe produkty.

Już jutro Wielka Sobota i tradycyjne święcenie pokarmów. Wiele z nas pójdzie więc do kościoła, by poświęcić koszyczek z produktami spożywczymi. Zwyczaj święcenia pokarmów przeniósł się do kościołów dopiero na początku XX wieku. Wcześniej to ksiądz przybywał do dworów, pałaców i na wsie, gdzie święcił pokarmy.

Poświęconymi pokarmami dzielimy się w Niedzielę Wielkanocną, składając sobie przy tym życzenia. Święconka jest więc wielkanocnym odpowiednikiem bożonarodzeniowego opłatka.

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

W tym, co wkładamy do wielkanocnego koszyczka, jest dużo symboliki. Dlatego wcale nie jest obojętne, co niesiemy do święcenia.

Obowiązkowymi produktami są z pewnością chleb, sól i baranek. Baranek z czerwoną chorągiewką jest symbolem zmartwychwstania, a więc sedna tych świąt. Chleb symbolizuje ciało Chrystusa, dostatek, obfitość i sytość, sól zaś oczyszczenie i prostotę życia.

Bardzo ważne są też jajka, które zwykle wcześniej przyozdabiamy, malujemy. Są one symbolem nowego życia. Do koszyczka powinno się też włożyć kawałek wędliny. Zwykle jest to szynka lub kiełbasa, które są symbolem dostatku, a także płodności. Święconka często zawiera też pieprz. Jest on symbolem gorzkich ziół i dodaje potrawom smaku.

Do wielkanocnego koszyczka powinno się też włożyć chrzan — kawałek korzenia lub trochę startego. Chrzan symbolizuje siłę fizyczną, odgania też niepowodzenia i złą energię. W Wielkanoc poświęconym chrzanem doprawia się wędlinę.

Niektórzy do koszyczka na święconkę wkładają też: kawałek ciasta — to symbol doskonałości, sera — symbolizuje harmonię między człowiekiem a siłami przyrody oraz wodę — symbol Ducha Świętego.

Jak przygotować koszyczek?

Koszyczek na święconkę powinien być wiklinowy i wyścielony białą serwetką. Można go przyozdobić baziami, gałązkami bukszpanu lub borówki. Zielenina jest symbolem radości i nadziei na zmartwychwstanie.

Poświęconych pokarmów nie powinno się jeść ani wyjmować z koszyczka przed śniadaniem wielkanocnym. Do śniadania powinno się zasiąść po uczestnictwie w rezurekcji. Jak mówi zwyczaj, święcone trzeba zjeść do końca, by w najbliższym roku niczego nam nie zabrakło.

Z naszego serwisu dowiecie się też czy w Wielki Piątek obowiązuje post , a także, co można jeść w Wielki Piątek .

baranek wielkanocny
baranek wielkanocny

Źródło zdjęcia: canva/arfo Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se, winiary, muzeum-radom, stacja7

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy