Czy w Wielki Piątek obowiązuje post? Odpowiedź może zaskoczyć
Czy w Wielki Piątek obowiązuje post? Odpowiedź może was zaskoczyć, bo niemal każdy zapomina o jednej zasadzie, która dotyczy ilości posiłków. Jutro katolików obowiązuje post ścisły. Sprawdź, co on oznacza i kto może być zwolniony z przestrzegania postu.
W kalendarzu rzymsko-katolickim najważniejszym wydarzeniem jest Triduum Paschalne, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Wielki Piątek jest jedynym dniem w ciągu roku, kiedy nie są odprawiane msze święte, ani inne sakramenty z wyjątkiem namaszczenia chorych.
Tego dnia w czasie Liturgii Męki Pańskiej adoruje się krzyż, celebrowana jest liturgia darów, a Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego. Z tej okazji obowiązuje post ścisły, który polega na ograniczeniach ilościowych i jakościowych.
Czy w Wielki Piątek obowiązuje post?
W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza on, że w ciągu dnia możemy zjeść tylko jeden posiłek do syta, dwa posiłki powinny być zaś lekkie.
Pokarmy, które spożywamy, nie powinny zawierać mięsa. Wielu katolików tego dnia rezygnuje też ze słodyczy i alkoholu.
Z produktów pochodzenia zwierzęcego dozwolone jest jedzenie ryb, owoców morza, jaj, nabiału. Poza tym można jeść przetwory zbożowe, warzywa i owoce.
Kogo obowiązuje post w Wielki Piątek?
Post polegający na powstrzymywaniu się od pokarmów mięsnych i ograniczeniu posiłków obowiązuje katolików w wieku od 18 do 60 lat. Natomiast wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia.
Jak podajemy za portalem Spotted Lublin, Kanon 1252 mówi: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".
Z obowiązku przestrzegania postu ścisłego zwolnione są osoby przewlekle chore, które nie powinny pościć ze względów zdrowotnych. Niektóre z nich mogą zachować jedynie post ilościowy lub jakościowy.
W naszym serwisie znajdziecie przepisy na postne potrawy. Sprawdźcie, jak przygotować postne kotlety, a także, jak zrobić postną potrawę ze śledzi.
Źródło zdjęcia: canva/Isarapic Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jajka faszerowane z chrzanem. Prosty przepis na wielkanocny specjał
Co trzeba zrobić, aby jajka po wiedeńsku wyszły idealnie? Garść skutecznych porad
Źródło: spottedlublin, wikipedia, gazetakrakowska