Smakosze.pl Porady Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?
canva/MiloszGuzowski

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

21 stycznia 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Przygotowaliście właśnie frytki lub domowe pączki? A wiecie, co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków? Pod żadnym pozorem nie wylewajcie go do zlewu, bo konsekwencje mogą być fatalne. Zaraz powiemy wam, jak najlepiej zutylizować tłuszcz.

Smażenie jest bardzo lubianą techniką kulinarną. Po smażeniu zostaje jednak na patelni tłuszcz. Co z nim zwykle robicie? Wylewacie pewnie do zlewu. To może jeszcze nie jest nic wielkiego, bo i tłuszczu mało. A co z tłuszczem, pozostałym po głębokim smażeniu np. pączków?

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

W żadnym wypadku nie wylewajcie zużytego oleju do zlewu czy sedesu. Niestety, choć znika z pola waszego widzenia, to jednak nie spływa całkowicie. Zazwyczaj osadza się na ściankach rur i w kolankach. A w połączeniu ze spływającymi resztkami jedzenia czy włosami, może stworzyć prawdziwy zator. To grozi awarią kanalizacji nie tylko w twoim domu, ale też miejscowości.

Co więc zrobić ze zużytym olejem? Jeśli są to małe ilości, takie jak ze smażenia kotletów, patelnię wystarczy wytrzeć papierowym ręcznikiem, a papier wyrzucić do śmieci zmieszanych. Gdy zaś macie większą ilość tłuszczu, przelejcie go do plastikowej butelki, np. po oleju czy do słoika, zakręćcie i wyrzucie do śmieci zmieszanych.

Butelki napełnione zużytym olejem można też odstawić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, która znajduje się w każdej gminie. Innym miejscem na oddanie takich butelek jest np. Mobilny Punkt Odbioru Odpadów.

Większe ilości zużytego oleju, takie jak np. z cukierni czy restauracji są zwykle przekazywane do firm wyspecjalizowanych w przetwarzaniu takich odpadów. Zużyty olej roślinny może np. być przetworzony przez rafinerię na biopaliwa.

A co, jeśli olej już został wylany do zlewu?

Jeśli z niewiedzy czy lenistwa wylaliście olej do zlewu lub ubikacji, wsypcie tam ok. 100 g sody oczyszczonej, wlejcie 100 ml octu spirytusowego 10 proc. i ok. 100 ml wody. Zatkajcie odpływ lub zamknijcie sedes i pozostawcie całość na 10 minut.

Po tym czasie wlejcie do otworu 2-3 l wrzącej wody. Jeśli zlew był już zatkany i nie stał się w pełni drożny, możecie powtórzyć jeszcze raz powyższe czynności.

Na naszej stronie znajdziecie też inne porady przydatne w kuchni. Sprawdźcie, jak wyczyścić kuchenny okap sodą , a także, w jaki sposób wykorzystać obierki z ogórka .

olej
olej

Źródło zdjęcia: canva/esebene

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: portalkomunalny, beszamel.se

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy