Czego nie wlewać do zlewu w kuchni?
Do zlewu kuchennego wpadają niekiedy najróżniejsze rzeczy i produkty, które nigdy nie powinny się w nim znaleźć. Aby zachować całkowitą drożność instalacji wodnej w kuchni, nie wolno wlewać do zlewu chociażby tłuszczu po smażeniu czy kawowych fusów. Poniżej ostrzegamy, co jeszcze należy trzymać z dala od odpływu, aby w rurach nie pojawił się trudny w usunięciu zator.
Utrzymanie kuchni w całkowitej czystości wcale nie jest łatwym zadaniem - najróżniejsze kuchenne sprzęty, jak zlew czy piekarnik łatwo ulegają zabrudzeniom. Szczególną opieką warto obdarzyć zlew, gdyż ten w wyjątkowo szybkim tempie może się zatkać.
Na szczęście można uniknąć konieczności udrożniania go środkami chemicznymi, czy wzywania hydraulika. Wystarczy powstrzymać się przed wrzucaniem do niego niektórych produktów, które najczęściej doprowadzają do zatykania się odpływu.
Tłuszcz i fusy po kawie w zlewie kuchennym
W wysokiej temperaturze tłuszcz jest oczywiście płynny, jednak wiele jego rodzajów, szczególnie pochodzących ze zwierząt, w temp. pokojowej zestalają się. Takie bryłki smalcu czy masła z łatwością przylegają do ścianek odpływu, co w dłuższym czasie powoduje pojawianie się zatorów.
Fusy kawowe tworzą z kolei pewnego rodzaju "błoto", które również odkładają się w zakamarkach odpływu. Zamiast wyrzucać je do zlewu, można świetnie wykorzystać je jako naturalny nawóz do kwiatów, czy domowy peeling do skóry.
Ryż oraz skorupki jajek
Nawet rozgotowany ryż zachowuje swoje właściwości pochłaniające wodę, pod wpływem, której pęcznieje, zwielokrotniając swój rozmiar. Gdy znajdzie się w rurach, w których cały czas panuje praktycznie 100% wilgotność, zwiększa objętość i wywołuje zatory, które zazwyczaj wymagają interwencji specjalisty.
Skorupki jajek są twarde i w połączeniu z innymi produktami wrzucanymi do zlewu, tworzą coś na wzór cementu. Tak jak w przypadku kawy nie warto się ich pozbywać, ponieważ z nich także można sporządzić skuteczny nawóz do roślin.
Naklejki z owoców i mąka
Gdy myje się owoce w zlewie pozbywa się także naklejek producenta z ich skórki. Nie wolno pozwolić, aby woda spłukała je do odpływu, ponieważ mogą zgromadzić się w rurach i w połączeniu z innymi produktami wywołać problemy z zatykaniem.
Mąka z wodą staje się silną kleistą substancją, która pod żadnym pozorem nigdy nie może trafić do zlewu w kuchni. Jeśli masz więc na naczyniach resztki mąki, postaraj się wyrzucić jak największą jej ilość do kosza na śmieci, inaczej ponownie może być potrzeba wzywania hydraulika.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, które miejsca w kuchni są najbrudniejsze. Ten tekst zdradza sposób na wykorzystanie zużytych torebek po herbacie.
Źródło zdjęcia: canva/Oleksandr Todorov, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kobieta.onet.pl; urzadzamy