Smakosze.pl
Zlew

canva/Zeta-e-erre-bi-i, Getty Images

Najbrudniejsze miejsca w kuchni

8 Października 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Z pozoru kuchnia może wydawać się czysta, jednak bardzo łatwo zapomnieć o niektórych miejscach. Niżej zdradzamy, które z nich należy często sprzątać. Dużo uwagi należy poświęcić lodówce czy blatom kuchennym.

Kuchnia jest jednym z najbrudniejszych miejsc, z jakim mamy kontakt na co dzień. Dlatego jeśli chcesz utrzymać odpowiedni poziom czystości, warto regularnie w nich sprzątać.

Może się wydawać na pierwszy rzut oka, że pomieszczenie jest doskonale wysprzątane, jednak patogeny nie są widoczne gołym okiem. Którym miejscom należy poświęcić najwięcej uwagi?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Gąbka do mycia naczyń

W badaniu przeprowadzonym przez NSF International, polegającym na sprawdzeniu 22 rodzin i ich codziennych sprzętów kuchennych, gąbki wytypowano jako największe zagrożenie.

Aż 75 proc. gąbek do naczyń, ściereczek czy zmywaków jest zanieczyszczonych bakteriami z grupy E. coli - dlatego należy najbardziej na nie uważać.

kapuśniak

Cudowny przepis na rozgrzewający kapuśniak

CZYTAJ DALEJ

Odpływ zlewu

Odpływ zlewu jest cały czas mokry, dlatego stanowi doskonałe miejsce do ciągłego rozwoju groźnych patogenów i odkładaniu się brudu.

Co więcej, odkładają się na nim resztki jedzenia, których często nawet nie jesteśmy w stanie zauważyć, a gdy te zaczynają gnić, bakterie mają prawdziwą ucztę. Codziennie myjemy w nim również swoje naczynia, które wcale nie stają się czystsze.

Wnętrze lodówki

Nawet niska temperatura nie jest w stanie zupełnie zahamować rozwoju bakterii i grzybów, dlatego należy regularnie czyścić lodówkę - szczególnie w miejscu uszczelek.

Koniecznie pamiętaj też o dokładnym wyczyszczeniu klamki. W końcu dotyka się jej kilkanaście razy dziennie rękami, na których znajdują się bakterie i wirusy.

Lodówka

Źródło: canva/Anna_Om, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

CZY ZNASZ TE STAROPOLSKIE POTRAWY? WIELE Z NICH ZOSTAŁO ZAPOMNIANYCH

Pytanie 1 z 6

Gramatka to:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: businessinsider; zdrowie.wprost

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto pić mleko "prosto od krowy"?

Czytaj więcej >
Bazylia w słoikach

Produkty

Jak dbać o bazylię ze sklepu?

Czytaj więcej >