Czemu naleśniki rwą się na patelni?
Naleśniki znają i lubią chyba wszyscy. By zrobić ciasto, wystarczy zmiksować mąkę, jajka i mleko. Potem trzeba je tylko usmażyć. Proste? Jak się okazuje, nie dla wszystkich. Zobacz na co zwrócić uwagę by naleśniki nie rwały się na patelni.
Duża popularność naleśników to głównie zasługa ich prostoty i neutralnego smaku. Te same naleśniki można bowiem podać z dodatkami wytrawnymi i słodkimi. Można je nadziać wyszukanym farszem lub tylko posmarować dżemem. Zależy jak kto lubi.
Jednak jak się okazuje nie dla wszystkich usmażenie cienkich, elastycznych naleśników jest takie proste. Naleśniki potrafią się bowiem rwać i przywierać do patelni. Spróbujemy temu zaradzić.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Czemu naleśniki rwą się na patelni?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na proporcję składników. Jeśli ciasto jest za rzadkie, bo zawiera za mało mąki, a za dużo płynu smażone placki będą się rwać. Istotne jest też jajko — to ono wiąże bowiem pozostałe składniki.
Jeśli więc robisz ciasto z 1 szklanki mąki, dodaj do niego 2 jajka i 1,5-2 szklanki płynu. To, jaki płyn dodajesz do ciasta naleśnikowego też ma znaczenie. Co prawda ciasto można rozprowadzić wodą, jednak jeśli dodasz do niego mleka składniki ciasta lepiej się zwiążą.
Kiedy już mamy ciasto dochodzimy do bardzo ważnego momentu. Jest nim leżakowanie ciasta. Przed smażeniem ciasto trzeba odstawić na 10-15 minut po to by zawarta w nim skrobia zdążyła skleikować. Dzięki temu ciasto zyska większą kleistość.
Kiedy ciasto odstoi często wymaga rozcieńczenia dodatkową porcją płynu. Mleko czy wodę trzeba dodawać porcjami cały czas mieszając. I tak do otrzymania pożądanej konsystencji. Pamiętaj, że ze zbyt gęstego ciasta usmażysz grube naleśniki . Ze zbyt rzadkiego — będą się rwać.
Smażenie naleśników
Do smażenia najlepiej użyć specjalnej patelni do naleśników. Jest dość duża (choć mają różne wielkości), ma wyraźnie oddzielone dno od niskiego rantu. Patelnię należy dobrze rozgrzać, a potem posmarować olejem przy pomocy pędzelka.
Ciasto wylewamy na patelnię, drugą ręką poruszając patelnią, tak by równomiernie je rozprowadzić. Smażymy do czasu, aż większość ciasta zastygnie. Wtedy przy pomocy łopatki (lub podrzucając) trzeba odwrócić naleśnik na drugą stronę i dosmażyć.
Źródło zdjęcia: canva/pixelshot
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: winiary, newsygotujmy, mamadobrarada