Smakosze.pl Porady Czy można jeść ziemniaki, na których wyrosły pędy?
canva/Leung Cho Pan

Czy można jeść ziemniaki, na których wyrosły pędy?

28 października 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Kupując idealne ziemniaki, nie spodziewamy się, że niedługo mogą zacząć wyrastać z nich pędy - a taki scenariusz jest bardzo częsty. Czy kartofle, które zaczęły kiełkować, są bezpieczne do jedzenia? Jeśli odkroi się pędy i miejsca, z których wyrastają, można je bez żadnych problemów spożyć. Dlaczego jednak należy je z nich oczyścić?

Ziemniaki stanowią podstawę diety tysięcy ludzi, głównie z powodu ich stosunkowo neutralnego smaku, sytości oraz łatwości w przygotowaniu. Dlatego często kupuje się ich duży zapas, w wielokilogramowych workach.

Oczywiście mało kto jest w stanie przejeść taką ilość w krótkim czasie, więc kartofle mogą zmieniać swoją aparycję. Niektóre z nich mogą zacząć wypuszczać pędy - czy są one bezpieczne do jedzenia?

Ziemniaki z pędami - co z nimi zrobić?

Ziemniaki po jakimś czasie przechowywania, nawet w idealnie chłodnych, ciemnych i suchych warunkach, mogą zacząć wypuszczać pędy, nawet jeśli w sklepie nie widać było na nich żadnych oznak tego procesu.

U wielu osób pojawia się pytanie - czy takie kartofle są bezpieczne do jedzenia? Okazuje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań co do jedzenia takowych bulw. Należy je jednak odpowiednio zawczasu oporządzić.

Przed jedzeniem odetnij pędy

W pędach oraz niedojrzałych częściach ziemniaków znajdują się szkodliwe dla zdrowia substancje o nazwie glikoalkaloidy. Są one naturalnie występujące w wielu roślinach, które dzięki nim bronią się przed roślinożercami.

Aby bezpiecznie się ich pozbyć, wystarczy odciąć pędy oraz miejsce, z których wyrastały. Choć glikoalkaloidy nie doprowadzą do poważnych problemów, mogą wywołać niestrawność oraz zatrucie pokarmowe.

Jak przechowywać ziemniaki?

W celu zapobiegania kiełkowania ziemniaków konieczne jest odpowiednie miejsce do ich trzymania. Kiełkowanie zachodzi przy wystawieniu warzywa na światło słoneczne, wysokiej temperatury oraz wilgoci.

Najlepsza dla kartofli jest piwnica, gdzie niezależnie od pory roku temperatura jest niska oraz nie przedostaje się do niej światło słoneczne. Nie wkładaj ich również do lodówki, ponieważ zachodzą w nich wtedy reakcję zmieniające skrobię w cukier prosty, który nadaje im słodkiego smaku oraz piaskowej i nieprzyjemnej faktury.

Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się o ciekawym znalezisku pomylonym z dużym ziemniakiem. Ten tekst zdradza przepis na ekspresowe kluski śląskie.

Kiełkujący ziemniak

Źródło zdjęcia: canva/jatrax, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy