Czy trzeba obierać maślaki? Rozwiewamy wątpliwości nie tylko grzybiarzy
Zebraliście maślaki i zastanawiacie się jak je przygotować? Nie wiecie, czy grzyby umyć, czy też może raczej obrać ze skórki? Wiemy, jak właściwe zabrać się do oczyszczania. Koniecznie sprawdźcie, czy należy obierać maślaki, nim przystąpicie do działań.
Maślaki są wyjątkowo smacznymi grzybami, które pasują do wielu dań. Świetnie smakują również po zamarynowaniu. Ich dobre przyrządzenie wymaga jednak nieco pracy. Kluczowe jest poprawne oczyszczenie.
Czy maślaki powinno się obierać?
Nie wszystkie grzyby oczyszcza się w ten sam sposób. Niektóre wystarczy przetrzeć czystą i wilgotną szmatką, poczas gdy inne wręcz trzeba obrać ze skórki. Jak jest w przypadku maślaków?
Skórka tych grzybów jest dość twarda i gorzkawa. Często pokrywa ją również śliski i lepki śluz. Spożycie maślaków w takiej postaci może więc skończyć się niestrawnością. Z tego względu zalecane jest usuwanie zewnętrznej osłonki z kapeluszy i nóżek.
Jak dobrze obrać maślaki?
Oczyszczanie najlepiej rozpocząć od trzonków. Skórkę z tej części grzyba należy zeskrobać przy pomocy małego nożyka , jednocześnie pozbywając się ziemi oraz resztek leśnej ściółki. Kapelusze obieramy podobnie. Na początku usuwamy większe zabrudzenia przy pomocy ściereczki lub papierowego ręcznika.
W drugim kroku musimy zahaczyć o brzeg skórki i śmiałym ruchem ściągnąć ją z grzyba kierując się ku środkowi kapelusza. Powinna odejść bez trudu. Patent sprawdzi się jednak tylko przy dużych grzybach.
Mniejsze egzemplarze warto obgotować w solance. Wystarczy zanurzyć je na kilka minut w gorącym roztworze , a po śluzie nie będzie śladu. Opłukane czystą wodą i osuszone grzyby nadają się do dalszej obróbki.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na przysmaki na bazie grzybów. Maślaki świetnie sprawdzą się w sosie , który pasuje zarówno do mięs, jak i klusek np. śląskich . Możecie też zamarynować je w occie .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Proste ciasto bez pieczenia z 3 składników. Nikt mu się nie oprze
-
Babciny przepis na puszyste naleśniki. Sekret tkwi w 1 dodatku
Źródło: kuchnia.wp