Czy trzeba obierać warzywa do rosołu?
Od czego zaczynasz gotowanie rosołu? Z pewnością od opłukania mięsa i obrania warzyw. Czy jednak rzeczywiście trzeba obierać warzywa do rosołu? Czy wpłynie to na smak wywaru lub jego wartość odżywczą? A może nieobieranie pozwoli zaoszczędzić trochę czasu? Już odpowiadamy na te pytania.
Obieranie warzyw i niektórych owoców jest formą ich oczyszczania przed spożyciem. W ten sposób zwykle pozbywamy się skórki, która jest zbyt twarda lub niesmaczna. Takim przykładem jest na przykład cebula, czosnek, kalarepa czy pomarańcza. Jednak wiele warzyw i owoców nie wymaga obierania.
Czy trzeba obierać warzywa do rosołu?
Obieranie warzyw do rosołu weszło nam w krew. I z pewnością warto obrać warzywa pochodzące z niezaufanego źródła. Ze skórką usuniemy bowiem część zanieczyszczeń i nawozów.
Jednak z drugiej strony, to właśnie pod skórką warzyw i owoców znajduje się najwięcej cennych składników. Co więcej, skórka często kryje też w sobie wiele aromatu. Dlatego to, czy obieracie warzywa do rosołu jest waszym wyborem.
Jednak z całą pewnością nie musicie obierać warzyw do rosołu ze względów smakowych. Wystarczy, że dobrze je wyszorujecie i opłuczecie. Warzywa te zwykle i tak służą wyłącznie do ugotowania esencjonalnego wywaru, więc nie muszą się ładnie prezentować.
Jeśli zaś chcecie z nich przygotować sałatkę jarzynową, warzywa wystarczy obrać i pokroić. Te gotowane w skórce zachowają nawet nieco więcej składników odżywczych i bardziej zwartą konsystencję.
Jak ugotować rosół?
Składniki:
-
ok. 1 kg mieszanego mięsa (wołowiny, kurczaka)
-
1 cebula
-
2 marchewki
-
1 pietruszka
-
kawałek korzenia selera
-
mały por
-
natka pietruszki
-
sól, pieprz
Przygotowanie rosołu
Mięso opłucz, włóż do garnka. Z cebuli zdejmij tylko wierzchnią łuskę, przekrój ją na pół, zrumień na palniku lub suchej patelni.
Marchewki, pietruszkę i seler dokładnie wyszoruj i opłucz. Por oczyść z obsuszonych liści, przekrój wzdłuż na połowę, dokładnie wypłucz.
Warzywa dodaj do mięsa, zalej zimną wodą. Zagotuj na niedużym ogniu, usuń szumowinę. Dodaj trochę soli i pieprzu, gotuj na niedużym ogniu ok. 3 godziny. Dopraw do smaku.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak delikatny rosół gotuje Ewa Wachowicz , zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tu też przepis na zimowy rosół .
Źródło zdjęcia: canva/gbh007
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: apetytnapolskie, puszka, beszamel.se