Smakosze.pl Produkty Czy warto używać zabielacza do kawy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
canva/shixugang z Pixabay

Czy warto używać zabielacza do kawy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

21 marca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Czas na poranną kawę. Przy tej okazji przyda wam się wiedza, czy warto używać zabielacza do kawy. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości, bo Polacy używają go na potęgę. A ten niepozorny dodatek, może poważnie zaszkodzić, a przynajmniej nie wyjść wam na zdrowie.

Zabielanie kawy ma na celu głównie złagodzenie jej gorzkawego smaku. Takie właśnie działanie wykazuje dodawane do kawy mleko, śmietanka czy zabielacz. Ten ostatni jest jednak mocno przetworzony, dlatego jego zastosowanie nie jest najlepszym wyborem.

Czy warto używać zabielacza do kawy?

Zabielacz do kawy występuje w formie proszku i płynu. Jego zaletą jest długi termin przydatności do spożycia, dlatego często mamy go w swoich zapasach.

Niestety, zabielacz to sama chemia. W jego składzie trudno znaleźć składniki, służące naszemu zdrowiu. Oto co zawiera zabielacz:

  • kazeinian sodu – choć jest pochodną mleka, często wywołuje reakcję alergiczną u osób nietolerujących mleka. Może też powodować cukrzycę typu pierwszego i problemu przewodu pokarmowego.

  • fosforan potasu – ma na celu przeciwdziałać zbrylaniu proszku, jednak jest też wykorzystywany jako nawóz do roślin. Źle wpływa na gospodarkę fosforu w organizmie, może też powodować biegunkę.

  • lecytyna sojowa – pełni rolę substancji wiążącej. Jednak częste jej stosowanie może podnieść poziom estrogenu w organizmie.

  • sztuczne barwniki – mają za zadanie nadać zabielaczowi ładny, karmelowy kolor. Jednak te substancje mają działanie rakotwórcze.

  • syrop kukurydziany – to niestety czysta chemia, która może powodować przejadanie się i wzmożony apetyt na cukier.

  • przetworzone cukry – są jedynie źródłem kalorii, podejrzewa się je też o przyspieszanie procesu starzenia się organizmu.

  • częściowo utwardzony olej roślinny – zawiera tłuszcze, które zwiększają ryzyko chorób serca, raka, otyłości i cukrzycy.

Co zamiast zabielacza?

Podobny efekt smakowy i wizualny, jak zabielacz do kawy, wywoła dodane do niego mleko czy śmietanka. Możecie też sięgnąć po mleka roślinne, np. kokosowe, migdałowe, które dodatkowo nadadzą kawie przyjemnego smaczku.

Pamiętajcie jednak, by nie przesadzać z dodatkiem śmietanki i cukru do kawy, bo to znacznie podnosi kaloryczność tego popularnego napoju.

Sprawdź, dlaczego warto dodać kurkumę do kawy , a także poznaj przepis na pyszną i zdrową kawę .

kawa
kawa

Źródło zdjęcia: canva/CrisRG

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mycoffeetime, porady.interia

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy