Czym różnią się od siebie patison, cukinia i kabaczek? Nie każdy zna odpowiedź
Wiecie, czym różnią się od siebie patison, cukinia i kabaczek? Nie każdy zna odpowiedź, a większość osób myli te warzywa. Niektórzy też używają tych nazw zamiennie dla podobnych z wyglądu warzyw. Czas więc rozwiać wątpliwości i poznać różnice.
Chyba najbardziej znana w naszej kuchni jest cukinia. Chętnie ją nadziewamy i zapiekamy, dodajemy też do zapiekanek i dań duszonych. Jednak podobny w smaku jest też kabaczek oraz patison. Te warzywa również warto wykorzystać do przyrządzenia pysznych, lekkich potraw. Najpierw jednak sprawdźcie, czym się różnią.
Jakie są różnice między cukinią, kabaczkiem i patisonem
Cukinia, kabaczek i patison to warzywa, które kojarzą się z latem. Wszystkie są odmianami dyni zwyczajnej, a co więcej — cukinia jest włoską odmianą kabaczka. Początkowo nazwa cukinia przyjęła się w Niemczech, krajach Skandynawskich, w Australii i w Ameryce Północnej, zaś kabaczek we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Holandii, w Indiach i w Południowej Afryce. Z czasem jednak różnice w nazewnictwie się zatarły.
Niektórzy jednak młode warzywo nazywają cukinią, a gdy jest już nieco większe i dojrzalsze kabaczkiem. Przyjmuje się, że cukinia ma długość do 20-22 cm, a powyżej tych wymiarów to już kabaczek. Oba te warzywa mają wydłużony, maczugowaty kształt. W zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub żółty. Jednak cukinia z reguły jest zielona, a kabaczek zielony lub żółty.
Patison wyróżnia się kształtem. Przypomina spłaszczony talerzyk, a niektórzy porównują go nawet do UFO. Ma nieregularne, pofalowane brzegi i średnicę od kilku do 20 cm. Jego owoce mogą mieć różne barwy — od kremowych, przez żółte i zielone do granatowo-fioletowych.
Wartość odżywcza i zastosowanie
Cukinia, kabaczek i patison to warzywa, które odznaczają się delikatnym smakiem i niską kalorycznością (ok. 18 kcal w 100 g). W dużej mierze składają się z wody, jednak zawierają też sporo witaminy C i PP oraz przeciwutleniaczy. Najlepiej jeść je ze skórką (zwłaszcza młode warzywa), bo wtedy są wartościowsze. Zawierają więcej błonnika, a także beta-karotenu i polifenoli.
Warzywa te doskonale nadają się do duszenia i zapiekania. Można nimi wzbogacać potrawy z duszonych warzyw (np. leczo), dodawać do duszonych mięs. Dobrze też nadają się do zapiekania, np. faszerowane mięsem czy mięsem i ryżem, a także w plasterkach, przekładane innymi składnikami.
Można je też smażyć — w panierce lub bez, robić z nich placki, a także grillować. Dodaje się je również do zupy jarzynowej, ale też można z nich przygotować delikatną zupę-krem. Krojone w cieniutkie plasterki można dodawać do sałatek i surówek, a także robić z nich efektowne przekąski. Dobrze sprawdzą się też w zimowych marynatach. Jadalne są także kwiaty tych roślin.
W naszym serwisie znajdziecie też przepis na marynowaną cukinię , a także na faszerowany kabaczek .
Źródło zdjęcia: canva/KenWiedemann Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Na czym najlepiej smażyć naleśniki? Wielkie zaskoczenie, z jednego produktu lepiej zrezygnować
-
Wachowicz dodaje do zupy kalafiorowej wyjątkowy składnik. Dzięki temu jest kremowa
-
Wyśmienite ogórki w pomidorach do słoików na zimę. Absolutny hit wśród przetworów
Źródło: regiodom, stronazdrowia