Czym zastąpić proszek do pieczenia?
Proszek do pieczenia można znaleźć w praktycznie każdym przepisie, gdzie wymagane jest puszyste i delikatne ciasto. Niestety z jego powodu można cierpieć na dolegliwości żołądkowe, które są dość nieprzyjemne. Na szczęście istnieją proste zamienniki, które można dodać do ciasta zamiast proszku, a efekt będzie taki sam.
Proszek do pieczenia od momentu wprowadzenia na rynek konsumencki w XIX wieku sprawił, że drożdże przestały być koniecznością. Dzięki niemu można w wygodny i łatwy sposób spulchnić ciasto i cieszyć się jego fakturą. Niektórzy skarżą się jednak na pewne zdrowotne problemy, które dokuczają po jego spożyciu.
Z tego powodu warto znać zamienniki proszku do pieczenia, które można dodać do ciasta bez ryzyka żadnych objawów. Choć z pozoru mogą wydawać się niecodzienne, polecamy dać im szansę. Smak wypieku nie zmieni się, a jego faktura po upieczeniu będzie równie delikatna.
Zamiast proszku do pieczenia dodaj alkohol
Napoje o wysokiej zawartości alkoholu są skutecznymi spulchniaczami ciast. Po wlaniu ich do surowego ciasta, pod wpływem temperatury skutecznie napompują masę gazem i sprawią, że każdy wypiek urośnie wysoko.
W tym celu powinno korzystać się z rumu lub koniaku, gdyż mają one najlepszy aromat do słodkich ciast. Zamiast nich działa również whisky czy wódka, lecz ich ostry i intensywny smak może zaburzyć harmonie ciasta. 3 łyżeczki koniaku czy rumu odpowiadają około 1 łyżeczce klasycznego proszku do pieczenia.
Czym jest proszek do pieczenia?
Proszek do pieczenia jest mieszaniną trzech składników. Składa się z produktu gazo twórczego, najczęściej sody oczyszczonej, kwas, zwykle kwasku cytrynowego, oraz stabilizatora - tę funkcję pełni zwykła skrobia.
Soda wchodzi w reakcję z kwaskiem cytrynowym w gorącym i wilgotnym środowisku, jakim jest ciasto podczas pieczenia, i zaczyna wydzielać dwutlenek węgla. Ten zostaje uwięziony przez ścinające się ciasto i formuje drobne pęcherzyki, które nadają mu odpowiedniej tekstury.
Soda oczyszczona zamiast proszku do pieczenia?
Wspomniana wyżej soda jest jednym z głównych składników proszku do pieczenia. Tym samym możemy ją wykorzystać w naszych wypiekach . Należy ją wcześniej zmieszać z produktem o kwaśnym odczynie. Mowa między innymi o maślance, śmietanie, kefirze i soku z cytryny.
Sody nie może być zbyt wiele, ponieważ jej jedna łyżeczka odpowiada trzem proszku do pieczenia . Produktu o kwaśnym odczynie powinno być więcej od sody. Po wyrobieniu ciasta należy je od razu wstawić do piekarnika.
Amoniak jako środek spulchniający
Amoniak charakteryzuje się sprawianiem, że ciasta z jego dodatkiem mają porowatą strukturę i stają się bardzo chrupiące - czego nie da się uzyskać przy innych spulchniaczach. Dlatego świetnie nadaje się do robienia kruchych ciasteczek i innych suchych ciast.
Dodatkowo ciasta z amoniakiem można bezpiecznie odłożyć na jakiś czas przed pieczeniem. Z tego powodu często wybiera się go podczas robienia piernika, który zwykle dojrzewa przynajmniej kilka dni przed upieczeniem w piekarniku.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy, dlaczego cebula w łupinie powinna znaleźć się w rosole. W tym tekście z kolei wyjaśniamy, czy można uratować nadpleśniałego brokułu przed wyrzuceniem do kosza na śmieci.
Źródło zdjęcia: canva/rimmabondarenko
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Duszona wątróbka z jabłkiem - obłędnie soczysta
-
Świąteczne pierniczki od siostry Anastazji. Aromatyczne i pyszne
Źródło: garneczki Zapraszamy na nasz Instagram