Dlaczego mielone wychodzą twarde? Zapewne pomijasz ważny dodatek, najlepsze kucharki o nim nie zapominają
Kotlety mielone są twarde i niesmaczne? Koniecznie wypróbuj genialny kulinarny trik. Idealną konsystencją i wilgotność mięsa uzyskasz za pomocą prostego składnika. Mowa o najzwyklejszej kwaśnej śmietanie.
Kotlety mielone muszą być soczyste
Kotlety mielone są absolutnym klasykiem. Każda pani domu przynajmniej raz w życiu smażyła ten specjał. Czasami jednak zdarza się, że nie wychodzą tak smaczne, jak byśmy chcieli. Wina może tkwić w nieodpowiednio dobranym mięsie, zbyt krótkim wyrabianiu, czy wreszcie złym tłuszczu wybranym do smażenia. W kilku słowach omówimy każdy z aspektów decydujących o wyśmienitym smaku kotletów.
Nabiał dodawany w celu zwiększenia soczystości mięsa nie jest niczym nowym w przepisach na kotlety schabowe. Czemu więc tego samego triku nie zastosować do mielonych? 1 łyżka dodana na każde 500 gramów mięsa zdziała istne cuda. Zastosuj raz, a po prostu zakochasz się w tym patencie.
Co trzeba wiedzieć, przygotowując kotlety mielone?
Przygotowanie kotletów mielonych jest bardzo prostą sprawą . Przygotowanie idealnych mielonych to temat na zupełnie inną rozmowę . Na doskonały smak dania wpływają niuanse, które łatwo pominąć w trakcie pracy w kuchni . Dobrze jest sobie usystematyzować tę wiedzę .
Pierwszym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego mięsa . Nie może być ono ani zbyt chude, ani nadmiernie tłuste . Idealne proporcje posiada popularna łopatka wieprzowa . Jeśli uważasz, że zawartość tłuszczu jest niewystarczająca, możesz dołożyć do mięsa nieco mielonego boczku .
Mięso najlepiej kupować w całości i mielić samodzielnie . Jeśli nie masz maszynki, poproś o zmielenie wybranego kawałka w sklepie . Gotowe, paczkowane mięso ma niższą jakość, poza tym nie wiemy nigdy co dokładnie zostało wrzucone do opakowania .
Co dodawać do kotletów mielonych i jak je prawidłowo smażyć?
Wybór odpowiedniego mięsa to dopiero początek drogi ku idealnym kotletom mielonym . Ważne są jeszcze dodatki oraz sposób przygotowania . Klasyczne mielone nie potrzebują wiele, jednak na liście składników są pozycje absolutnie obowiązkowe . Jednym z nich jest posiekana cebulka, podsmażona lub dodawana na surowo .
Każdy wie, że kotlety mielone wymagają dodatku bułki . Najlepiej wybrać tę namoczoną w mleku, zamiast bułki tartej . Ta druga zwiąże całą wilgoć z mięsa i sprawi, że stanie się ono twarde . Zamiast bułki można użyć też ugotowanej kaszy, na przykład manny lub gryczanej .
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje kotlety mielone wyjdą odpowiednio pyszne, dodaj do mięsa trochę zimnego bulionu . Jeśli nie masz go akurat pod ręką, zastąp go zwyczajną, ale również zimną wodą . Wystarczy 100 ml na każdy kilogram mięsa . Szybko przekonasz się, jakie efekty daje ta sztuczka .
Do masy na kotlety mielone gorąco polecamy także wspomnianą już śmietanę lub jogurt . Poza przyjemną strukturą, taki dodatek nada daniu delikatnego, maślanego posmaku . Do tego sól, pieprz i możemy przystąpić do wyrabiania i smażenia. Te czynności także jednak rządzą się swoimi prawami .
Wyrabianie mięsa na kotlety mielone wymaga odpowiedniego wyczucia . Należy to robić na tyle długo, aby masa odpowiednio się napowietrzyła . Przesada sprawi jednak, że składniki zbija się, przez co usmażone kotlety wyjdą gumowate . Bacznie obserwuj strukturę mięsa i przerwij wyrabianie, zanim zrobi się ona zbyt jednolita .
Do smażenia kotletów mielonych najlepsze kucharki używają smalcu . Często też przykrywają usmażone mięso, aby doszło ono od środka i nabrało wilgoci . Przygotuj najlepsze mielone zgodnie z tymi wskazówkami, a przekonasz się, jak pyszne może być to klasyczne danie . Od teraz zawsze wychodzić będą idealnie delikatne i soczyste . Mielone z tymi dwoma dodatkami są wyjątkowo charakterne i aromatyczne . Ten sposób prosto ze szkolnej stołówki jest niezawodny, jeśli chodzi o kotlety .