Kotlety mielone to popularne danie w tradycyjnej kuchni polskiej, stanowiące powszechny rodzaj obiadu zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowej (na przykład w Czechach czy na Słowacji). Zwykle kotlety mielone spożywa się wraz z ziemniakami, puree lub kaszą i z surówkami.
Kotlet mielony przyrządzany jest tradycyjnie z mięsa ze zmielonej karkówki wieprzowej, jednak nadać się może również łopatka wieprzowa. Istnieją warianty kotletów mielonych, które przyrządza się z innego mięsa. Przykład stanowić mogą kotlety z wołowiny, dziczyzny, czy drobiu (na przykład kotlet pożarski).
Przyrządzenie kotletów mielonych nie jest szczególnie trudne. Potrzebne nam w tym celu będzie przede wszystkim surowe mięso mielone, jajka i bułka tarta. Mielone mięso należy połączyć z jajkiem i wymieszać, dodając sól i pieprz. Dość powszechną praktykę stanowi dodawanie do mięsa posiekanej cebuli lub czosnku, a także ziół, na przykład pietruszki czy majeranku.
W ten sposób przygotowane mięso należy obtoczyć w bułce tartej, formując kuliste kotlety, których rozmiar uzależniony jest wyłącznie od naszych preferencji. Prostokątną odmianę kotletów mielonych stanowi sznycel ministerski, jednak nie jest to odmiana szczególnie powszechna na polskich stołach.
Kolejny etap stanowi smażenie kotletów na rozgrzanej patelni – smażyć można zarówno na smalcu, jak i na oleju. Kotlety mielone zwykle podaje się z ziemniakami lub kaszą, ale częsty sposób ich konsumpcji stanowi także podanie ich w bułce wraz z dodatkami, które stanowić może mix surówek czy ogórki kiszone.
Choć kotlety mielone nie stanowią szczególnie skomplikowanej potrawy, to jednak rezultat naszych kulinarnych potyczek w tym zakresie nie zawsze jest zgodny z naszymi wyobrażeniami. Rozmaite przepisy na kotlety mielone prześcigają się w podsuwaniu jak najlepszych praktycznych porad, które w zamyśle mają ulepszyć naszą potrawę.
Najczęściej dotyczą one wyboru odpowiedniego mięsa na mielone, co wpływać będzie na ich finalną konsystencję. Dla przykładu, mięso wieprzowe z łopatki sprawi, że nasze kotlety będą soczyste i pulchne, zaś w przypadku mięsa z szynki będą chudsze i twardsze.
Dobrą praktykę stanowi dodawanie do mięsa bułki, wcześniej zalanej ciepłym mlekiem. Dzięki temu przygotowywane przez nas kotlety mielone nie będą się rozpadać w trakcie smażenia, jednocześnie uzyskując wyborny smak i konsystencję.
Pokaż więcej
Kotlety mielone to danie, które kocha wielu Polaków. Teraz można uczynić je jeszcze smaczniejszym. Wszystko dzięki dodaniu kiszonki, które wielu z nas ma w swoim domu. Kotlety mielone wyjdą, że palce lizać.
Mielone według Karola Okrasy to krok w kierunku ograniczania glutenu. Przede wszystkim jednak to smaczne, miękkie i puszyste kotlety. Warto więc wypróbować przepis znanego kucharza.
Czy wiesz, że kotlety mielone mogą smakować jeszcze lepiej? Poznaj przepis i to klasyczne polskie danie przygotuj z zupełnie innych składników. Kiedy dowiesz się, z czego je zrobisz, nie będziesz mogła się nadziwić, bo smak pozostaje bez zmian. Czytaj dalej, a poznasz wszystkie szczegóły.
Kotlety mielone pomimo doskonałego smaku, mogą smakować jeszcze lepiej. Wystarczy dodać do nich jeden składnik, który zupełnie odmieni smak tradycyjnego dania. Wypróbuj ten przepis na mielone, a już zawsze będziesz robić je w ten sposób.
Kotlety mielone należą do klasyki kuchni polskiej. Ich smak zna każdy, więc to dobry moment, aby delikatnie zmodyfikować tradycyjny przepis. Dodatek w postaci jednej przyprawy nada im jeszcze lepszego smaku. Wypróbuj ten przepis, a kotlety już zawsze będziesz robić w ten sposób.
Czy twoja rodzina uwielbia kotlety mielone? To klasyczne danie można przygotować zupełnie w inny sposób i będzie jeszcze lepsze w smaku. Poznaj przepis na kotlety mielone bez smażenia, a nie zawiedziesz się. Zrób i o doskonałym smaku przekonaj się sama.
Z tym, nieco nieoczekiwanym, dodatkiem mięso na kotlety staje się miękkie i dobrze napowietrzone. Dzięki temu gotowe danie jest lżejsze – przynajmniej w odbiorze, bo niekoniecznie, jeśli chodzi o liczbę kalorii. Warto jednak sięgnąć po tę sztuczkę przygotowując posiłek z mięsa mielonego.
Magda Gessler, swoim zwyczajem, stoi na straży poprawności i tradycji w polskich daniach. Jej sposób na kotlety mielone jest bardziej pracochłonny. Zapewnia jednak, ze efekty są wyśmienite.
Mała zmiana jednego dodatku w przepisie na kotlety mielone potrafi zdziałać naprawdę wiele. Mięso wychodzi delikatniejsze w smaku, nie tracąc nic ze swoich pozostałych zalet. Taki przepis pokazuje, że warto szukać nieoczywistych rozwiązań w gotowaniu.
Takie szybkie zrazy z mięsa mielonego to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kotletów mielonych. Łatwo się odgrzewają, dzięki czemu można od razu przygotować obiad na dwa dni. W końcu są lepsze rzeczy do roboty w ciepłe jesienne weekendy niż długie stanie przy garnkach.
Znany youtuber Książulo wrócił do źródeł. Po eksperymentach z drogimi restauracjami wrócił do testowania schabowych w ukrytych barach Warszawy. W jednym z urzędów porównał kotlet mielony ze schabowym.
Kotlety mielone należą do tych dań, które świetnie smakują w tradycyjnej postaci, ale są otwarte także na innowacje. Oto jedna z ciekawszych spośród nich. Kotlety takie nie tylko zmieniają smak, lecz także stają się zdrowsze.
Znudziły ci się klasyczne kotlety mielone? Wypróbuj przepis babci i przygotuj je w zupełnie nowej odsłonie. Sposób przygotowania oraz smak dania przechodzi najśmielsze oczekiwania. Kotlety są tak pyszne, że będziesz przygotowywać je tylko w ten sposób. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym różnią się one od tych tradycyjnych.
Kotlety mielone to ulubione danie twojej rodziny? Wypróbuj nowy przepis i przygotuj to tradycyjne danie z dodatkiem dwóch składników, które odmienią jego smak. Domownicy od razu zauważą różnicę i będą chcieli, abyś te najlepsze kotlety mielone przyrządzała znacznie częściej.
Czy twoje kotlety mielone wychodzą zbyt suche? Wystarczy, że do mięsa dodasz jeden niestandardowy składnik, a danie wyjdzie doskonałe. Rodzina będzie nimi tak zachwycona, że już nigdy nie przyrządzisz ich inaczej. Przygotuj się na dokładki.
Czy da się ulepszyć kotlety, które i tak smakują wyśmienicie? Oczywiście, że tak. Wystarczy dodać do nich składniki, które poprawiają ich smak, a nawet sprawią, że kotlety staną się zdrowsze. Dowiedz się, co to za dodatki i użyj ich do przygotowania kotletów. Będziesz zachwycona.
Kotletów mielonych nikomu nie trzeba przedstawiać. Ale odkąd dodaję ten składnik, są o niebo lepsze. Już nigdy nie wracam do starego przepisu, bo z tym są o wiele bardziej soczyste.
Lubisz kotlety mielone? Dzięki temu przepisowi przyrządzisz lepsze niż zwykle. Taki efekt zapewnia dodanie pewnego składnika. Prawdopodobnie masz go w swojej kuchni.
Dzięki temu kuchennemu trikowi nie musimy dodawać do kotletów mielonych bułki tartej. Zastąpi ją składnik, który sprawi, że potrawa będzie równie soczysta. Jest obecny w polskiej kuchni od stuleci, prawdopodobnie dłużej niż jakiekolwiek bułki czy chleby.
Ten przepis odpowiada na pytanie „a co gdyby tak przyrządzić kotlety mielone inaczej"? Przyprawione w bogactwo warzyw i upieczone, a nie usmażone, będą zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych. Czy tracą przy tym na smaku? Wręcz przeciwnie, tylko zyskują.
Jeśli lubisz kotlety mielone, to pokochasz te z poniższego przepisu. Delikatne mięso otoczone pysznym sosem zawróci w głowie każdemu smakoszowi. Przygotowanie jest błyskawiczne, a do całego dania wystarczy raptem kilka składników. Koniecznie poznaj ten sposób na szybki obiad z mięsa mielonego
Kotlety mielone zwykle robimy z wieprzowiny. Jednak warto dodać zupełnie inne mięso do lubianych kotletów. Ewa Wachowicz stawia na rodzaj mięsa, który może zaskoczyć niejednego smakosza. Kotlety mielone wyjdą smaczne jak nigdy dotąd.
Ten przepis na połączenie mięsa mielonego i śliwek wydaje się rewolucyjny. Jednak jest to rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu. Wykorzystujemy przecież znane połączenie smaków, nadają mu nową oprawę.
Tomasz Strzelczyk pokazał, jak przyrządza kotlety mielone. Z jego przepisu wychodzą smaczne jak nigdy wcześniej. Podane na obiad zachwycają wszystkich. Mięso, z których je przygotowuje może być sporą niespodzianką.
Czy wiesz, że kotlety mielone mogą być jeszcze lepsze? Wystarczy do mięsa dodać jeden składnik, a wyjdą delikatniejsze i o wiele smaczniejsze. Poznaj nie tylko tajemniczy dodatek, ale też przepis, dzięki któremu kotlety wyjdą doskonałe.
Ten przepis pozwala wydobyć niezwykłe właściwości zwykłego mięsa mielonego. Zmienia je bowiem w pieczeń, którą przygotowuje się banalnie, ale która na stole wygląda obłędnie. Tak też zresztą smakuje.
Jakie zastosowanie ma podkładka w opakowaniu mięsa mielonego? Jest jeszcze jedno poza wkurzaniem pospiesznych kucharzy, którym notorycznie zdarza się wrzucić na patelnię porcję mięsa razem z bibułą. Wyjaśniamy, jak postępować z taką papierową wyściółką.
Mięso mielone wiele zniesie. Jednak nie każdy dodatek nadaje się do kotletów mielonych. Warto zwrócić uwagę na składniki, które tradycyjnie wchodzą w skład tego przysmaku.