Kotlety mielone to popularne danie w tradycyjnej kuchni polskiej, stanowiące powszechny rodzaj obiadu zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy Środkowej (na przykład w Czechach czy na Słowacji). Zwykle kotlety mielone spożywa się wraz z ziemniakami, puree lub kaszą i z surówkami.
Kotlet mielony przyrządzany jest tradycyjnie z mięsa ze zmielonej karkówki wieprzowej, jednak nadać się może również łopatka wieprzowa. Istnieją warianty kotletów mielonych, które przyrządza się z innego mięsa. Przykład stanowić mogą kotlety z wołowiny, dziczyzny, czy drobiu (na przykład kotlet pożarski).
Przyrządzenie kotletów mielonych nie jest szczególnie trudne. Potrzebne nam w tym celu będzie przede wszystkim surowe mięso mielone, jajka i bułka tarta. Mielone mięso należy połączyć z jajkiem i wymieszać, dodając sól i pieprz. Dość powszechną praktykę stanowi dodawanie do mięsa posiekanej cebuli lub czosnku, a także ziół, na przykład pietruszki czy majeranku.
W ten sposób przygotowane mięso należy obtoczyć w bułce tartej, formując kuliste kotlety, których rozmiar uzależniony jest wyłącznie od naszych preferencji. Prostokątną odmianę kotletów mielonych stanowi sznycel ministerski, jednak nie jest to odmiana szczególnie powszechna na polskich stołach.
Kolejny etap stanowi smażenie kotletów na rozgrzanej patelni – smażyć można zarówno na smalcu, jak i na oleju. Kotlety mielone zwykle podaje się z ziemniakami lub kaszą, ale częsty sposób ich konsumpcji stanowi także podanie ich w bułce wraz z dodatkami, które stanowić może mix surówek czy ogórki kiszone.
Choć kotlety mielone nie stanowią szczególnie skomplikowanej potrawy, to jednak rezultat naszych kulinarnych potyczek w tym zakresie nie zawsze jest zgodny z naszymi wyobrażeniami. Rozmaite przepisy na kotlety mielone prześcigają się w podsuwaniu jak najlepszych praktycznych porad, które w zamyśle mają ulepszyć naszą potrawę.
Najczęściej dotyczą one wyboru odpowiedniego mięsa na mielone, co wpływać będzie na ich finalną konsystencję. Dla przykładu, mięso wieprzowe z łopatki sprawi, że nasze kotlety będą soczyste i pulchne, zaś w przypadku mięsa z szynki będą chudsze i twardsze.
Dobrą praktykę stanowi dodawanie do mięsa bułki, wcześniej zalanej ciepłym mlekiem. Dzięki temu przygotowywane przez nas kotlety mielone nie będą się rozpadać w trakcie smażenia, jednocześnie uzyskując wyborny smak i konsystencję.
Pokaż więcej
Lubisz kotlety mielone? Dzięki temu przepisowi przyrządzisz lepsze niż zwykle. Taki efekt zapewnia dodanie pewnego składnika. Prawdopodobnie masz go w swojej kuchni.
Dzięki temu kuchennemu trikowi nie musimy dodawać do kotletów mielonych bułki tartej. Zastąpi ją składnik, który sprawi, że potrawa będzie równie soczysta. Jest obecny w polskiej kuchni od stuleci, prawdopodobnie dłużej niż jakiekolwiek bułki czy chleby.
Ten przepis odpowiada na pytanie „a co gdyby tak przyrządzić kotlety mielone inaczej"? Przyprawione w bogactwo warzyw i upieczone, a nie usmażone, będą zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych. Czy tracą przy tym na smaku? Wręcz przeciwnie, tylko zyskują.
Jeśli lubisz kotlety mielone, to pokochasz te z poniższego przepisu. Delikatne mięso otoczone pysznym sosem zawróci w głowie każdemu smakoszowi. Przygotowanie jest błyskawiczne, a do całego dania wystarczy raptem kilka składników. Koniecznie poznaj ten sposób na szybki obiad z mięsa mielonego
Kotlety mielone zwykle robimy z wieprzowiny. Jednak warto dodać zupełnie inne mięso do lubianych kotletów. Ewa Wachowicz stawia na rodzaj mięsa, który może zaskoczyć niejednego smakosza. Kotlety mielone wyjdą smaczne jak nigdy dotąd.
Ten przepis na połączenie mięsa mielonego i śliwek wydaje się rewolucyjny. Jednak jest to rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu. Wykorzystujemy przecież znane połączenie smaków, nadają mu nową oprawę.
Tomasz Strzelczyk pokazał, jak przyrządza kotlety mielone. Z jego przepisu wychodzą smaczne jak nigdy wcześniej. Podane na obiad zachwycają wszystkich. Mięso, z których je przygotowuje może być sporą niespodzianką.
Czy wiesz, że kotlety mielone mogą być jeszcze lepsze? Wystarczy do mięsa dodać jeden składnik, a wyjdą delikatniejsze i o wiele smaczniejsze. Poznaj nie tylko tajemniczy dodatek, ale też przepis, dzięki któremu kotlety wyjdą doskonałe.
Ten przepis pozwala wydobyć niezwykłe właściwości zwykłego mięsa mielonego. Zmienia je bowiem w pieczeń, którą przygotowuje się banalnie, ale która na stole wygląda obłędnie. Tak też zresztą smakuje.
Jakie zastosowanie ma podkładka w opakowaniu mięsa mielonego? Jest jeszcze jedno poza wkurzaniem pospiesznych kucharzy, którym notorycznie zdarza się wrzucić na patelnię porcję mięsa razem z bibułą. Wyjaśniamy, jak postępować z taką papierową wyściółką.
Mięso mielone wiele zniesie. Jednak nie każdy dodatek nadaje się do kotletów mielonych. Warto zwrócić uwagę na składniki, które tradycyjnie wchodzą w skład tego przysmaku.
Jeśli znudziły ci się tradycyjne kotlety mielone, to zrób je z cukinią. Wystarczy zetrzeć to smaczne warzywo i dodać do mięsa. Wyjdzie danie, że palce lizać, które polubi cała rodzina.
Kotlety mielone to po dziś dzień obowiązkowa pozycja na polskich stołach. Jednak mają też swoją zapomnianą odmianę. Warto czasem wracać smakiem do dawnych wariantów dań. Te kotlety były przysmakiem w barach mlecznych i na stołówkach.
Ten przepis na szybki obiad łączy w sobie prostotę kotletów mielonych i pełnię smaku zrazów. Przygotowuje się go naprawdę ekspresowo, a w skład zrazów wchodzą składniki dostępne zawsze pod ręką. To mój ulubiony pomysł na obiad z mięsa mielonego.
Jak zrobić kotlety mielone inaczej? Wystarczy, że to ulubione danie Polaków przygotujesz sposobem Roberta Makłowicza. Patent jest łatwy, a kotlety wychodzą po prostu doskonałe. Zrobisz je raz, a będziesz przygotowywać tylko w ten sposób.
Kotlety mielone są smaczne i wszystkim dobrze znane. Wciąż pojawiają się nowe pomysły na wzbogacenie smaku tego lubianego dania. Jednak ja stawiam na tradycyjne mielone. Smakują jak ze szkolnej stołówki, bo dodaję do nich tę przyprawę.
Zapomnij o tradycyjnych mielonych. Poznaj przepis, dzięki któremu kotlety mielone będą nie tylko smaczniejsze, ale też o wiele bardziej soczyste. Wystarczy dodać do nich jeden składnik, który dostaniesz w każdym sklepie. Od teraz ten prosty trik będziesz stosować za każdym razem.
Bryzol to dziś nieco zapomniany, ale w PRL-u niezwykle popularny sposób na mięsne danie. W tym przepisie odtwarzamy jego polską wersję – choć korzeniami sięga on znacznie głębiej. Tak czy inaczej, stanowi on świetną odmianę od dobrze nam znanych kotletów mielonych.
Mięso mięsu nierówne. Choć mielone to jeden z produktów, po które sięgamy najczęściej, niektórych jego rodzajów warto unikać. Dokładniej wczytujmy się więc w napisy na opakowaniu.
Oto kolejny niezwykły pomysł na mięso mielone. Zamiast przygotowywać z niego tradycyjne kotlety, formujemy coś w rodzaju klopsa, a następnie serwujemy jako placki. Można nazwać to też faszerowanymi kotletami mielonymi w cieście.
Kotlety mielone mogą smakować jeszcze lepiej. Wystarczy dodać jeden składnik, który odmieni smak tego tradycyjnego dania. Dowiedz się, co należy dodać, a później przygotuj te pyszne kotlety na obiad. Przepis jest łatwy, a przygotowanie zajmuje chwilę.
Kotlety mielone to jedno z podstawowych dań dzisiejszej polskiej kuchni. Jest wiele rzekomych tajemnych składników masy na takie kotlety, jednak tylko kilka spośród nich jest naprawdę niezbędnych. Oto najważniejszy z nich.
Lubisz kotlety mielone? Dzięki temu wyjątkowemu przepisowi będą smakować pysznie, jak nigdy dotąd. Wszystko za sprawą produktu, który w przepisie użyjesz inaczej, jak do tej pory.
Kotlety mielone robię według prostego przepisu, a efekt jest wart polecenia. Danie wyróżnia się wyjątkową soczystością. Zawdzięcza ją temu składnikowi, który trafia do masy na mielone.
Kotlety mielone są zbyt suche? Z tym dodatkiem mielone za każdym razem wyjdą soczyste. Wystarczy do masy dodać jeden składnik. Dowiedz się, co to za produkt oraz jak go stosować, a już nigdy nie zrobisz inaczej.
Znany z YouTuba krytyk kulinarny - Książulo - odwiedził bar mleczny Poranek w Słupsku. Zamówił kotleta, który nie pozostawia złudzeń. Sprawdź, co myśli o nim youtuber i przekonaj się, czy warto odwiedzić ten lokal.
Tak przyrządzone kotlety mielone zwykło się nazywać kotletami po królewsku. W przepisie tym zastępujemy bułkę ziarnami, które sprawiają, że danie jest zdrowsze i bardziej tolerancyjne dla wszystkich żołądków.
Marzą ci się pyszne i obłędnie soczyste kotlety mielone? Taki efekt uzyskasz w prosty sposób. Wystarczy, że zetrzesz na tarce ten produkt i dołożysz do masy na mielone. Kotlety wyjdą mięciutkie, soczyste i pełne smaku.