Smakosze.pl Porady Dlaczego ogórki kiszone wychodzą miękkie? Poznaj możliwe przyczyny
canva/FactoryTh

Dlaczego ogórki kiszone wychodzą miękkie? Poznaj możliwe przyczyny

1 września 2022

Ogórki kiszone są nie lada przysmakiem. Pełen smaku i chrupiący rarytas można bez większego problemu przygotować w domowym zaciszu. Wystarczy zadbać o pięć istotnych kwestii. Podpowiadamy, jakie błędy są najczęściej popełniane. Warto mieć świadomość, czego należy unikać.

Nie ma chyba smakosza, który odmówiłby sobie skosztowania dobrych ogórków kiszonych. Wielu z nas próbuje przyrządzić rarytas w domu. Jednak czasami, mimo starań, efekty są dalekie od ideału. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego ogórki kiszone czasami nie wychodzą? 5 błędów sprawi, że będą niesmaczne

Choć kiszenie ogórków wydaje się proste, są szczegóły, które mogą zaważyć o tym, że wyrób trzeba będzie wyrzucić. Warto zawczasu dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę. Wiemy, jakie kwestie mają największe znaczenie.

Błąd 1: Złe ogórki

Nie wszystkie warzywa będą nadawały się do kiszenia. Nie mamy tu na myśli jednak kupowania ogórków szklarniowych. To spośród gruntowych należy dokonać selekcji. Zbyt duże okazy albo takie o intensywnie zielonej skórce nie będą odpowiednie.

Te cechy świadczą o tym, że uprawa była zbyt mocno nawieziona i kiszenie się nie powiedzie. Warto zatem dobrze przyjrzeć się wnikliwie oferowanym przez rolników warzywom i wybrać niezbyt duże ogórki odmian Śremski, Śremianin, Octopus lub Julina.

Błąd 2: Niewłaściwe przygotowanie ogórków

Przed przystąpieniem do kiszenia ogórki należy starannie oczyścić — najlepiej szorując je delikatną szczoteczką. Koniecznym krokiem jest też włożenie warzyw do zimnej wody, by nabrały jędrności. Jeśli go pominiemy, kiszonka nie będzie chrupiąca. Wody nie gotujemy.

Błąd 3: Niewłaściwa temperatura kiszenia

Kiszenie nie przebiegnie poprawnie, jeśli warzywa w słoikach od razu przeniesiemy do piwnicy. Przetwory przez pierwsze 2-3 dni powinny być trzymane w temperaturze 22-23 stopni Celsjusza. Taki pułap ciepła będzie idealny, by fermentacja przebiegała w sposób kontrolowany.

Błąd 4: Zbyt długi odstęp między zbiorem a kiszeniem

Warzywo najlepiej jest kisić bezpośrednio po zakupie. Jeżeli będziemy z tym zwlekać, szanse, że wyrób się nie uda, rosną. Dlaczego to takie ważne? W ogórkach niemalże natychmiast po zerwaniu rozpoczynają się powolne procesy gnilne. Czas wiec zadziała na naszą niekorzyść i mimo starań zamiast chrupiącej przekąski uzyskamy mało apetyczne miękkie warzywa.

Błąd 5: Zły dobór soli i pomijanie cukru

Do kiszenia nadaje się tylko sól kamienna niejodowana. Każda inna nie przyczyni się do uzyskania odpowiednich rezultatów. Solanka powinna też mieć odpowiednie stężenie — najlepiej w przedziela 6-8%. Nie zapomnijcie też dodać cukru do roztworu. Dzięki temu wyrób będzie można przechowywać znacznie dłużej.

Po przepisy na dania z ogórkami kiszonymi zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule zdradzamy jak zrobić orzeźwiający chłodnik z ich dodatkiem. Ten natomiast zawiera prostą recepturę na smakowite smarowidło do kanapek na bazie sera białego.

Przyrządzenie ogórków kiszonych wymaga trzymania się zasada
canva/karla_foto

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotujmy

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy