Gotuję we wrzątku i łączę w misce z dodatkami. W Andrzejki kładę na stole i znika w 5 minut
Pyszna i sycąca sałatka jest świetna jako szybka przekąska lub lunch do pracy. Jednak sprawdzi się doskonale na uroczystości, takie jak andrzejki. Można przygotować ją zawczasu i zaserwować jako pierwsze danie w oczekiwaniu na efekty gotowania.
Sałatka na andrzejki
Pora jesiennego świętowania, która zaczyna się już pod koniec października i ciągnie pewnie do połowy stycznia, to pora pożywnych posiłków na suto zastawionych stołach. Filary tego okresu to oczywiście święta – Wszystkich Świętych, a potem Boże Narodzenie, a od paru lat także wolny dzień Trzech Króli. Jednak zdarzają się po drodze także – często świętopodobne u nas zwyczaje – takie jak popularne imieniny. Do tych ostatnich należą andrzejki.
Noc św. Andrzeja w 2024 roku przypada akurat z piątku na sobotę. Tym większe prawdopodobieństwo, że – bez względu na obecność Andrzeja w rodzinie – będziemy w mniejszym lub większym stopniu celebrować ten dzień. Dlatego gromadzimy przepisy , takie jak ten na andrzejkową sałatkę.
Sałatka makaronowa
Przygotowując taką sałatkę makaronową możemy użyć dowolnego makaronu dostępnego w sklepach , np. popularnych świderków czy kokardek. Pamiętajmy o możliwości wyboru razowej opcji – bardziej pełnoziarnistej, więc zdrowszej i o niższym indeksie glikemicznym. Jest też makaron typu orzo – niby zwykły, pszenny, ale o ziarenkach przypominających ryż. Ten również sprawdzi się świetnie w sałatce makaronowej.
Składniki
- 300 g makaronu
- 300 g szynki
- Ok. 100 g ogórków kiszonych
- 1 puszka kukurydzy konserwowej
- Opcjonalnie: 1 średni por (lub czerwona cebula)
- 2 łyżki majonezu
- 3-4 łyżki gęstego jogurtu
- 1 łyżeczka musztardy
- Sól, pieprz, curry, papryka słodka
Sałatka z szynką i ogórkiem kiszonym
Szynkę do takiej sałatki najlepiej kupić w kawałku i pokroić w plastry grubości ok. 6 mm. a następnie w kostkę. Odrzucamy też tłuszcz, niezbyt apetyczny w tym zestawieniu. Kukurydzę odsączamy z zalewy.
Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu, w osolonej wodzie. Ma być ugotowany al dente. Po odcedzeniu odstawiamy do wystygnięcia. Pora lub cebulę kroimy w cienkie półplasterki.
Ogórki kiszone przekrawamy na ćwiartki . Jeśli ich gniazda nasienne są duże i miękkie, możemy wykroić je nożem. Miąższ kroimy w kosteczkę.
Majonez z jogurtem mieszamy i przyprawiamy solą i pieprzem oraz przyprawami do smaku. Wszystkie składniki mieszamy w misce. Sałatkę przed podaniem przechowujemy w lodówce .
Wypróbuj też przepisy na doskonały rosół i niezawodne jajka na miękko .