Tradycyjny przepis na grochówkę
Grochówka należy do absolutnej klasyki polskiej kuchni. Zupa nie należy do skomplikowanych dań, ale przed jej przygotowaniem warto zastosować się do kilku wskazówek. Warto poświęcić chwilę między innymi na odpowiedni dobór przypraw .
Jakie przyprawy należy dodać do grochówki?
Grochówkę najczęściej gotujemy na wywarze mięsnym . Zazwyczaj wybieramy do jej przyrządzenia schab bez kości, żeberka lub łopatkę . Ważnym elementem zupy jest również wędzony boczek , który doda jej dymnego posmaku .
Istnieje również wegetariańska wersja popularnej grochówki. Gotujemy ją na bazie bulionu warzywnego , a pożądany w tej poprawie dymny posmak zapewnia wędzona papryka .
Do zupy grochowej warto dodać kilka aromatycznych przypraw między innymi majeranek, czosnek niedźwiedzi, rozmaryn, lubczyk oraz liście laurowe. Poniżej podajemy klasyczny przepis na to pyszne danie.
Zupa grochowa - tradycyjny przepis
Składniki:
-
ok. 2 l wody
-
ok. 400 g łuskanego grochu (połówki)
-
ok. 500 g wędzonego boczku
-
400 g ziemniaków
-
2 średnie cebule
-
3 ząbki czosnku
-
1 pietruszka
-
majeranek, ziele angielskie
-
3 listki laurowe
-
sól, pieprz
Sposób wykonania:
1. Groch namocz w wodzie przez minimum 4 godziny.
2. W dużym garnku zagotuj 2 l wody, dodaj do niej namoczony groch i liście laurowe.
3. Wrzuć do garnka startą pietruszkę, pokrojone w kostkę ziemniaki o podsmażony boczek z cebulką oraz pokrojony w drobne plasterki czosnek.
4. Dopraw zupę wedle uznania i gotuj przez około 30 minut.
5. Zupę możesz podawać z chlebem.
Szukasz innych przepisów na pyszne zupy? Na naszej stronie znajdziesz między innymi wskazówki, jak ugotować doskonały żurek i zupę pomidorową .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: haps
undefinedundefined