Jak zmiękczyć twarde mięso w gulaszu?
Gulasz świetnie sprawdza się jako danie jedno garnkowe, jeśli nie mamy ochoty na długie i skomplikowane gotowanie. Dużym problemem podczas jedzenia gulaszu może być łykowate mięso, które nie zostało wystarczająco mocno wygotowane. Na szczęście istnieje metoda, która eliminuje ten problem.
Gulasz wyjdzie ci wzorowo - wystarczy wlać do niego łyżkę wódki
Długa obróbka termiczna najczęściej sprawia, że tkanka łączna znajdująca się pomiędzy włóknami mięśniowymi znacznie się osłabia, przez co jedzenie mięsa jest czystą przyjemnością. Czasem jednak nie mamy czasu, aby pozwolić daniu gotować się przez 4 godziny - wystarczy wlać łyżeczkę wódki, a alkohol znacznie przyspieszy proces rozpadania się tkanki łącznej.
Innym doskonałym sposobem na zmiękczenie mięsa, jest uprzednie podsmażenie go na bardzo gorącej patelni. Wysoka temperatura zamknie pory mięsa, przez co podczas gotowania nie wycieknie z niego żadna wilgoć - to z kolei przełoży się na delikatność i rozpływającą się w ustach konsystencje.
Najlepsi szefowie kuchni korzystają również z pomocy ananasa. Owoc ten wypełniony jest enzymami, które rozkładają białka, z których głównie złożone jest mięso. Odrobina pulpy ananasowej lub soku dodana do garnka, przyspieszy proces zmiękczania.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy najprostszy przepis na doskonałą obiadową surówkę. W tym tekście z kolei prezentujemy ogromne zmiany, jakie zostaną wprowadzone w związku z tłuszczami trans.
Przepis na pyszny i prosty gulasz
Składniki:
-
700 g wołowiny
-
1 spora cebula
-
łyżka oleju
-
3 ziarna ziela angielskie
-
2 liście laurowe
-
400 ml wody lub bulionu
-
1 duża marchewka
-
słodka papryka w proszku
-
ostra papryka w proszku
-
majeranek pieprz
-
1 żółta papryka
-
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
-
łyżka wódki
-
sól
-
2 łyżki mąki ziemniaczanej
Mięso dokładnie oczyść z wszelkich błon czy przerostów tłuszczowych. Pokrój je w sporej wielkości kostkę. Podsmaż ją na mocno rozgrzanej patelni z tłuszczem. Gdy kostka stanie się brązowa, przełóż ją do dużego garnka. Posiekaj cebulę w drobną kostkę i podsmaż ją na patelni po mięsie.
Na patelnie z cebulą wlej wodę lub bulion. Zeskrob skarmelizowane resztki z dna patelni i przelej jej zawartość do garnka z mięsem. Dopraw je także wszystkimi przyprawami i łyżką wódki. Następnie zmniejsz gaz, zakryj garnek pokrywką i gotuj przez minimum 1.5 godziny.
Pod koniec gotowania dodaj koncentrat pomidorowy, marchewkę oraz paprykę. W kubku wymieszaj wodę z mąką i wlej zawiesinę do gulaszu. Gotuj go, aż stanie się gęsty. Podawaj z pajdą chleba, kaszą gryczaną, makaronem czy ziemniakami. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: wysmakowane.pl; polki.pl