Idealna gęsina na św. Marcina. Dzięki naszym poradom przyrządzisz ją lepiej niż szefowie kuchni
Czy wiecie, jak przyrządzić gęsinę, która zachwyci najbardziej wybrednych domowników? Wyjątkowo soczyste i pełne aromatu mięso uzyskacie, marynując je przez co najmniej 8 godzin w kompocie z wiśni i winie. Pyszny jesienny przysmak warto przygotować nie tylko na św. Marcina. Sprawdźcie nasze wskazówki i dajcie się zachwycić tradycyjnemu smakowi.
Delikatne i soczyste mięso z gęsi będzie idealne jako smakowity i uroczysty obiad. Aromatyczna marynata z ziół, czerwonego wina i wiśniowego kompotu nada potrawie charakteru. Będzie jeszcze pyszniej, jeśli, podczas pieczenia, dodacie trochę gruszek i cebulki. Spróbujecie?
Podpowiadamy jak przyrządzić gęsinę. Przepis jest bardzo prosty
Zrobienie smakowitej potrawy na świętego Marcina wymaga przede wszystkim cierpliwości. Samo przyrządzanie dania zajmuje do dwóch godzin, lecz wcześniej trzeba je zamarynować. Ten etap zaważy na uzyskanym smaku i nie warto go pomijać.
Bogate w tłuszcz mięso gęsi doskonale przyjmuje składniki. Najlepiej smakuje właśnie późną jesienią, gdy jest już chłodniej. C hoć danie do najlżejszych nie należy, dostarczy nam zarówno wspaniałych doznań smakowych, jak i mnóstwa wartości odżywczych.
W gęsinie znajdziemy m.in. niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, potas czy oraz witaminy takie jak E, PP czy B3. Warto skusić się na takie urozmaicenie.
Przepis na soczystą i delikatną gęsinę z pieca
Składniki:
-
4 piersi z gęsi
-
100 ml wody
-
400 ml wiśniowego kompotu
-
400 ml wytrawnego wina czerwonego
-
4 niezbyt twarde gruszki np. lukasówki (opcjonalnie)
-
1 duża czerwona cebula (opcjonalnie)
-
2 łyżeczki tymianku
-
2 łyżeczki majeranku
-
po pół łyżeczki soli i pieprzu czarnego mielonego
Jak przyrządzić gęsinę na 11 listopada? Mamy sprawdzony patent
Gęś oczyszczamy z kości i nadmiaru tłuszczu. Starannie nacieramy ją suszonymi ziołami i umieszczamy w naczyniu żaroodpornym. Zalewamy wodą, kompotem i winem. Przykrywamy i wstawiamy do lodówki na minimum 8 godzin.
Kolejnego dnia wyjmujemy mięso z marynaty i dokładnie nacieramy solą oraz pieprzem. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 220 stopni Celsjusza. Gęsinę wkładamy do żaroodpornej formy w temperaturze pokojowej i zalewamy ją marynatą.
Nie można piec jej w naczyniu wyjętym z lodówki — na skutek gwałtownej zmiany temperatury może ono pęknąć. Przed włożeniem dania do pieca przykrywamy naczynie. Pieczemy przez 30 minut, po czym obniżamy temperaturę do 180 stopni Celsjusza. Zdejmujemy też pokrywkę.
Po 10 minutach możemy ułożyć umyte i pokrojone w ósemki owoce oraz cebulę, jeśli decydujemy się na ich użycie. Pieczemy jeszcze przez 20 minut. Gęsinę podajemy z ziemniakami lub kluskami śląskimi i modrą kapustą .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Stary przepis na zupę z dyni. Jej smak podkreślają wyjątkowe dodatki
-
Lekkie jak piórko fit naleśniki. Wszystko przez sekretny składnik
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama