Różnice pomiędzy żółtkiem i białkiem
Jajka można przygotować w taki sposób, że smakują wybornie. Dodanie do nich odrobiny majonezu czy sosu tatarskiego sprawia, że nawet zwykłe jajka na twardo zyskują ogromną wyrazistość. Czy żółtko i białko są takie same pod względem substancji jakie zawierają?
Okazuje się, że zdecydowanie nie. Obie części składowe jajka zawierają zupełnie różne substancje, ponieważ pełnią zupełnie różne funkcje. Żółtko ma znacznie więcej białka i tłuszczu niż białko, z kolei białko bogate jest w witaminę A czy kwas pantotenowy.
Jajka - która część jest najzdrowsza?
Średnio, typowe żółtko zawiera 55 kcal, z kolei standardowe białko posiada tylko 17 kcal - oznacza to, że żółtko jest o wiele bardziej kaloryczne i może być niewskazane dla osób będących na diecie redukcyjnej. Białko za to świetnie sprawdzi się jako źródło cennych substancji dla ludzi chcących zrzucić kilka kilogramów.
Jak czytamy na portalu parenting.pl, osoby cierpiące na cukrzycę czy choroby układu krążenia muszą jednak uważać na liczbę zjadanych jajek. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w tym wypadku 2 jajka tygodniowo. Z kolei ludzie zdrowi, mogą spożywać do 4 jajek dziennie, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca.
W żółtku jest 4,5 grama tłuszczu, z czego w białku nie ma go wcale. To kolejny powód, dla którego białko jest znacznie lżejsze i bardziej wskazane dla osób na diecie. Niestety, białko zawiera jednak znacznie mniej witamin i minerałów.
W białku znajdziemy wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas i cynk. W żółtku poza tymi mikroelementami znajduje się również cholesterol, który może sprzyjać rozwojowi problemów z układem krwionośnym czy mięśniem sercowym samym w sobie.
Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu , w którym wyjawiamy jak optymalnie gotować kalafiora, aby wypełniony był wartościami odżywczymi. Tutaj z kolei pokazaliśmy najlepszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu po cebuli z dłoni.
Niestety, nie można udzielić w tym przypadku jednogłośnej odpowiedzi. Obie części jajka mają swoje plusy i minusy, więc warto skupić się na jedzeniu całych jajek, lecz w umiarkowanej i mądrej ilości.
Zbyt dużo jajek w diecie może doprowadzić do nieprzyjemności, które często przerodzić się mogą w choroby, takie jak otyłość czy miażdżyca. Kontrola swojej diety jest jedynym sposobem, aby zminimalizować ryzyko.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: parenting.pl