Jak dobrze zeszklić cebulę? Najlepsi kucharze zawsze pamiętają o 1 dodatku
Podpowiadamy, jak dobrze zeszklić cebulę. Najlepsi kucharze zawsze pamiętają o jednym dodatku, a mianowicie o szczypcie cukru. Dzięki niemu cebula szybciej robi się miękka, złocista i jest o wiele smaczniejsza. Poznajcie też inne sposoby na idealnie zeszkloną cebulkę.
Szklista cebula — krok po kroku
Zeszklona cebula jest miękka i słodkawa. Jej smak w zależności od stopnia zrumienienia może być mniej lub bardziej karmelowy. Taką cebulką można okrasić pierogi, gotowane ziemniaki, a także dodać ją do masy na kotlety mielone czy na gołąbki. Jak jednak dobrze zeszklić cebulę?
By zeszklić cebulę, należy ją obrać i posiekać w zależności od potrzeb. Zwykle kroi się ją w kostkę, ale można też w piórka czy krążki. Teraz na patelni trzeba rozgrzać niezbyt mocno olej lub klarowane masło, wsypać cebulę i oprószyć ją odrobiną soli. Dzięki temu szybciej wydobędzie się z niej nadmiar wody i cebula szybciej zmięknie.
Smaczna, duszona cebulka
Gdy cebula zrobi się półprzezroczysta, będzie już zeszklona i miękkawa. Jeśli chcemy nadać jej intensywniejszego smaku i koloru, musimy smażyć ją nieco dłużej na niedużym ogniu. Przyspieszymy proces brązowienia cebuli, gdy oprószymy ją cukrem. Będzie słodsza i złocista. Gdy chcemy, by nasza cebulka była mocniej skarmelizowana, musimy ją smażyć nawet 20 minut.
W czasie szklenia cebuli trzeba ją niemal cały czas mieszać. Dzięki temu będzie się smażyć i dusić równomiernie, bez ryzyka przypalenia. Cebulę smażymy na średnim ogniu i wzrokowo oceniamy, czy ma już odpowiedni dla nas kolor. Im jest ciemniejsza, tym wyraźniejsza w smaku.
O tym warto pamiętać
Jeśli zależy wam na bardzo miękkiej cebuli, po odpowiednim zrumienieniu, możecie ją podlać odrobiną wody lub wina i dusić, aż płyn odparuje.
Na bazie takiej cebuli przygotujecie aromatyczną zupę cebulową, a także wyśmienity sos np. do pieczonych mięs.
W naszym serwisie znajdziesz przepis na kiełbasę smażoną z cebulą oraz na kiszoną cebulę .