Cukier to upowszechniona nazwa jednego z najpopularniejszych węglowodanów jakim jest sacharoza. Z chemicznego punktu widzenia nazwa „cukier” nie jest dostatecznie precyzyjna, ponieważ stosować ją można zarówno względem monosacharydów (cukry proste), jak i oligosacharydów (cukry złożone). Trzecią grupę węglowodanów wobec których w mowie potocznej stosuje się słowo „cukier” stanowią polisacharydy. Przykłady tychże stanowić może skrobia, chityna czy celuloza.
Cukier spożywczy stanowi naturalnie występujący składnik większości owoców i warzyw, jednak w przemyśle zdecydowanie najczęściej rafinuje się go z trzciny cukrowej. W obrocie handlowym rozróżniamy wiele rodzajów cukru, z czego najpopularniejszy jest cukier sypki (w kryształkach). Cukier najczęściej wykorzystywany jest jako składnik wyrobów cukierniczych, piekarniczych, słodyczy, napojów, sosów, czy przetworów.
Najczęściej cukier spożywczy uzyskiwany jest w procesie rafinacji trzciny cukrowej – według danych, cukier trzcinowy stanowi aż 70% światowej produkcji cukru. Za pozostałą część odpowiada cukier buraczany, zgodnie z nazwą otrzymywany z buraków.
Poszczególne rodzaje cukru możemy podzielić także przez wzgląd na ich konsystencję czy przeznaczenie. Wymienić można cukier puder, cukier palony (karmel), cukier cynamonowy (zwykły cukier spożywczy z domieszką cynamonu), czy cukier wanilinowy, stanowiący zamiennik cukru waniliowego.
Wśród innych rodzajów cukrów wykorzystywanych w przemyśle spożywczym wymienić możemy cukier gronowy i skrobię (glukoza) oraz będący ich pochodną cukier słodowy (maltoza), cukier mlekowy (laktoza), cukier owocowy (fruktoza), czy cukier drzewny (ksyloza). Przykład ostatniego może stanowić cukier brzozowy.
Węglowodany (czyli potocznie „cukier”) stanowią nieodłączny element niemalże każdego rodzaju pożywienia. Ich obecność w diecie człowieka jest absolutnie niezbędna, choć trzeba pamiętać, że cukier spożywany w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić – może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, a nawet prowadzić do obniżonego nastroju i depresji. Nadmiar cukrów w diecie jest ponadto głównym powodem otyłości.
Każdy cukier spożywany w zbyt dużej ilości jest niezdrowy. Zdrowe zamienniki cukru może stanowić miód czy syrop klonowy, jednak na popularności nie bez przyczyny zdobywa ksylitol, czyli cukier brzozowy. Charakteryzuje się on tym, że węglowodany w nim zawarte są wolno wchłaniane przez organizm i to przy nieznacznym udziale insuliny. Ksylitol nie powoduje zatem podwyższenia poziomu glukozy we krwi. Inne zdrowe zamienniki cukru stanowi stewia, erytrytol, melasa, syrop daktylowy czy tagatoza.
Pokaż więcej
Wiele rozwiązań dla problemów zdrowotnych znajduje się w kuchni. Dotyczy to w szczególności problemów z cerą – takich jak sucha skóra. Jakie środki warto stosować?
Tęsknisz czasami za dzieciństwem? Zrób żelki z tego przepisu i powróć do słodyczy rodem z PRL. Są wyśmienite, a w dodatku ich słodycz zachwyci nie tylko małych, ale i dużych smakoszy. Poznaj przepis i zrób je nawet dzisiaj.
Pączki nie muszą być tylko z nadzieniem owocowym, czy budyniowym, ale też z warzywem. Tak robiły nasze babcie. Sprawdź przepis i przekonaj się jakie to pyszne.
Niektóre składniki naszej diety są zarówno niezbędną częścią naszego życia, jak i dużym zagrożeniem dla zdrowia. Tak właśnie jest z solą. Jest dla nas dobra, byle z umiarem.
Ciasto według tego przepisu robi się bardzo szybko. A smak zachwyci nawet najbardziej wybrednego domownika. Wszyscy będą prosić o dokładkę. A ty będziesz robiła je, co tydzień.
Każdy z nas jest łasuchem i uwielbiamy słodkości. Szczególnie te z własnoręcznej domowej produkcji, wtedy muszą smakować wybornie. Poznaj ten przepis, bo gwarantuje ci, że już nigdy nie będziesz kupować słodkości w sklepie.
Powidła śliwkowe to jedne z tych przetworów, których nie może zabraknąć w mojej spiżarni. Każdego lata robię przynajmniej kilka słoiczków, by cieszyć się smakiem owoców przez całą zimę. Babcia nauczyła mnie, by oprócz cukru dodać do powideł jeden, nieoczywisty składnik, który sprawia, że śliwki są jeszcze smaczniejsze.
Uwielbiam naleśniki na słodko pod każdą postacią. Delikatne placuszki wypełnione serem potrafią przecież skusić każdego łakomczucha. A co, jeśli do środka dodać uwielbiany sezonowy owoc? Z pozornie prostego dania powstaje prawdziwa poezja smaku.
Owoce to zdrowa przekąska, prawda? Cóż, nie każde. O ile mądrość ta dotyczy naprawdę wielu produktów, niektóre wersje należy omijać szerokim łukiem.
Oprócz voucherów na dopłatę do kolejnych zakupów, Biedronka organizuje kolejne promocje. Niby dzień jak codzień, ale warto zwrócić uwagę na kilka promocji tygodnia. Na niektórych zakupach można sporo zyskać.
Lubisz słodką kawę lub herbatę? Do tego zamierzasz unikać cukru? Podpowiadamy, jakich słodzików nie używać. Są on najgorszymi zamiennikami cukru, które źle wpływają na nasze zdrowie. Omijaj je szerokim łukiem i używaj tylko zdrowych zamienników cukru.
Klienci, wybierając się na zakupy do sklepów Lidl, mogą sporo zyskać. Sieć przygotowała dla nich prawdziwą okazję. Spełniając pewne warunki, cukier otrzymają gratis. W ofercie znalazły się również inne produkty w promocyjnej cenie. Czytaj dalej, a poznasz wszelkie szczegóły.
Od dzisiaj (21 sierpnia) w sieci sklepów Dino obowiązują wyjątkowe promocje. Popularne produkty można kupić jeszcze taniej. Wybierz się na zakupy, a zaoszczędzisz masę pieniędzy. Czytaj dalej, a dowiesz się, co kupisz w niższych cenach.
Jedni lubią ją na słodko, inni na słono. Wszyscy jednak powinni się zgadzać – owsianka to jeden z najlepszych sposobów na dobry początek dnia. Należy tylko uważać, jakie wybieramy do niej dodatki.
Cukru jemy stanowczo zbyt dużo. Jest on w niemal każdy produkcie spożywczym. Jednak już teraz biały cukier warto zamienić na coś zdrowszego i tak bardzo pysznego. Podpowiadamy czym zastąpić cukier w diecie, by wyszło nam to na zdrowie.
Chałwa to ulubiony przysmak twojej rodziny? Zapomnij o tej kupnej i przygotuj ją sama. Z tym przepisem zrobisz ją niezwykle łatwo i to tylko z dwóch składników. Smak tej słodkiej przekąski jest wart zaryzykowania. Wypróbuj przepisy, a o wyjątkowym smaku przekonasz sama.
Nigdy dość podkreślania, jak ważne w upały jest właściwe nawodnienie. Najlepiej ten problem rozwiązuje woda. Jednak nie wszystkie wody są sobie równe.
Chałwa jest jednym z ulubionych deserów wielu Polaków. Okazuje się, że można ją zrobić z zaskakującego składnika. Jesteśmy pewni, że masz go w swojej kuchni.
Sezon na jeżyny rozpoczęty. Smak tych słodkich owoców możesz zatrzymać na dłużej. Najlepszą metodą jest mrożenie, ale w przypadku jeżyn należy zastosować odpowiednią metodę. Wtedy zachowają nie tylko smak, ale i kolor. Wypróbuj ją, a już nigdy nie będziesz przechowywać ich inaczej.
Goście zaraz wpadną na kawę lub masz po prostu ochotę na coś słodkiego? Zamiast biec do cukierni lub sklepu po ciastka, przygotuj wyśmienity deser. Przygotowanie go zajmie Ci dosłownie 15 minut. Głównym składnikiem jest twaróg i jabłka. Resztę produktów na pewno masz w domu.
Ciasto bez pieczenia wyjdzie za każdym razem. Wystarczy, że przygotujesz je z tego przepisu. Domowników zachwyci nie tylko smakiem, ale i fantastycznym wyglądem. Zrób je nawet dzisiaj, bo przygotowanie doskonałego deseru nigdy nie było prostsze.
Od wczoraj w Biedronce trwa niezwykła akcja. Dziennie możesz dostać aż 6 kartonów mleka za darmo. Spełnij jeden warunek i skorzystaj z tej okazji. Wszystkie szczegóły poznasz w poniższym artykule.
W drugiej połowie lipca Biedronka nie przestaje szaleć z promocjami. Przez pierwsze trzy dni tygodnia kilka torebek cukru możemy dostać za darmo. Akcja zacznie się jutro z samego rana, wiec trzeba się spieszyć. Warto z niej skorzystać szczególnie wtedy, gdy mamy w planach przygotowanie przetworów na zimę.
Lato to czas lodów. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich ani dnia, a nawet chętnie zastępowaliby nimi „prawdziwe” posiłki. W pochłanianiu lodów przodują zwłaszcza dzieci. Które z deserów tego typu podawać im można z czystym sumieniem?
Czy na pewno w odpowiedni sposób przechowujesz miód? Jeden powszechny błąd sprawia, że ten zdrowy słodzik traci swoje właściwości oraz smak. O tym, jak poprawnie przechowywać ten cenny produkt oraz jakiego błędu nie popełniać dowiesz się z tego artykułu. Od teraz twój miód zawsze będzie smaczny.
Sezon na wiśnie jeszcze trwa. To dobry moment, aby dowiedzieć się, jak zachować smak owoców na dłużej. Sposób jest łatwy i co najważniejsze skuteczny. Wypróbuj go, a już nigdy nie przechowasz ich inaczej.
Latem fasolka szparagowa często gości na moim stole. Smakuje doskonale dzięki składnikowi, którego używam podczas gotowania tego warzywa. Każdemu polecam sposób babci na pyszną fasolkę szparagową. Dodaj szczyptę i się przekonaj. Wcale nie chodzi o sól.
Znana trenerka i dietetyczka - Anna Lewandowska - apeluje do Polaków, aby zrezygnowali z cukru. Wskazała nie tylko ryzyko związane z jego spożywaniem, ale także podpowiedziała, czym można go zastąpić. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące diety poznasz w tym artykule.