Olej roślinny to substancja płynna o lepkiej konsystencji, którą otrzymać można z dowolnej rośliny. Istnieją jednak pewne gatunki roślin, które przez wzgląd na wysoką zawartość tłuszczy i łatwość w ich pozyskiwaniu określamy jako rośliny oleiste. Przykład na terenie Europy Środkowej może stanowić rzepak, słonecznik zwyczajny i len zwyczajny.
Wykorzystywanie olejów roślinnych w gospodarce jest niezwykle powszechne – głównie w sztuce kulinarnej. Olej roślinny jest dość powszechnym tłuszczem do smażenia, zastępując w tej mierze tłuszcze zwierzęce, zachowując przy tym te same właściwości fizyczne i pozwalając na uzyskanie zbliżonych rezultatów.
Olej roślinny wykorzystuje się przede wszystkim w gastronomii. W zależności od rodzaju oleju może on stanowić tłuszcz do smażenia (na przykład olej rzepakowy), lub służyć do uszlachetniania smaku sałatek warzywnych, jak na przykład oliwa z oliwek. Nierzadko olej roślinny bezpośrednio stanowi składnik ciast.
Oleje jadalne wykorzystywane są także w przemyśle kosmetycznym czy lecznictwie. Olej lniany z kolei może być przykładem oleju roślinnego, który swoje zastosowanie znajduje jako surowiec produkcyjny – wytwarza się z niego impregnaty, materiały lakiernicze i materiały malarskie.
Olej roślinny może być wykorzystywany również jako olej napędowy w silnikach Diesla. Swego czasu było to dość popularne rozwiązanie, z uwagi na jego dużo niższą od tradycyjnego oleju napędowego cenę (taki produkt nie jest objęty akcyzą). Nie jest to jednak działanie legalne. Trwają jednak intensywne prace nad wprowadzeniem na rynek legalnych, roślinnych olejów napędowych o wysokiej skuteczności – przykładem może być biodiesel.
Co do zasady oleje roślinne dzieli się na trzy główne kategorie: oleje schnące, oleje półschnące i oleje nieschnące. Jest to podział, jak można zauważyć, przez wzgląd na szybkość schnięcia oleju. Inny z podziałów dotyczy natomiast płynności olejów, gdzie wyróżniamy ciekłe tłuszcze roślinne i stałe tłuszcze roślinne.
Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć zdecydowaną większość olejów – olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej arganowy, olej bawełniany, olej rycynowy, olej kukurydziany, olej sojowy, oleje z orzechów i wiele innych. W przypadku drugiej z kategorii natomiast do najbardziej rozpoznawalnych olejów zaliczymy olej palmowy, „masło” kakaowe czy olej kokosowy.
Olej roślinny to tłuszcz, który oczywiście jest niezbędny w diecie człowieka, jednak w nadmiarze może być szkodliwy, prowadząc na przykład do otyłości i związanych z nią wielu chorób. Niemniej, najistotniejszym z czynników decydujących o właściwościach zdrowotnych oleju są wielonienasycone tłuszcze omega-3. Patrząc przez pryzmat ich obecności w oleju, wśród olejów najpopularniejszych w Polsce najzdrowszy będzie olej lniany, a tuż za nim olej rzepakowy. Nie zaleca się z kolei spożywania olejów zawierających zbyt dużo tłuszczy wielonienasyconych omega-6, bowiem mogą one stanowić czynnik kancerogenny.
Pokaż więcej
Nasze prababki znały głównie smalec i masło, ale już w czasach babć uwaga kucharzy i ekspertek od żywienia zaczęła zwracać się ku olejom roślinnym. Dziś używamy ich powszechnie. Niektórych – zbyt powszechnie, bo na niektórych olejach nie wolno smażyć.
Czy podczas smażenia, zdarza ci się, że olej nadmiernie pryska? Poznaj sposób, dzięki któremu tłuszcz już nigdy cię nie poparzy i nie zabrudzi twojej kuchni. Ten łatwy sposób będziesz stosować go za każdym razem.
Kawa zwykle stawia na nogi i smakuje znakomicie. Teraz warto wlać do niej pewien produkt, który zapewne masz w swojej kuchni. Dodaj go zamiast klasycznego cukru. Wyjdzie to na zdrowie.
Ten sposób na ciasto na każdym zrobi wrażenie. Jest zaskakujący, ale jednocześnie genialny w swej prostocie. Dlatego sięgnij po ten przepis, bo efekt jest tego wart. Pyszny deser wkrótce trafi na twój stół.
Plastikowy korek, którym zabezpieczony jest olej przed wylaniem, ma ukrytą funkcję, o której nie każdy ma pojęcie. Z całą pewnością nie warto wyrzucać go do kosza. Po otwarciu oleju koniecznie użyj niepozornego kawałka plastiku jeszcze raz. Czytaj dalej, a dowiesz się, o co chodzi.
Mole spożywcze zaatakowały twoją kuchnię? Zapomnij o drogich środkach na te szkodniki i poznaj domowy sposób na mole, z którym pozbędziesz się ich raz-dwa. Czytaj dalej, a poznasz wszystkie szczegóły.
Nie każdy olej nadaje się do smażenia. Dania przygotowywane na niewłaściwym tłuszczu nie tylko wyjdą niesmaczne, ale też szkodliwe, bo przyczyniają się do rozwoju chorób serca, miażdżycy, a nawet udaru. Koniecznie czytaj dalej, a dowiesz się, jaki olej jest szkodliwy.
Smażone ryby cieszą się popularnością nie tylko w nadmorskich smażalniach. Ryby też chętnie smażymy w swoich domach. Jednak nie każdy olej jest dobrym wyborem. Szczególnie jeden produkt w ogóle się do tego nie nadaje.
Dino kusi atrakcyjnymi cenami podstawowych produktów. Olej, mleko i śmietana powinny znaleźć się w każdej kuchni. Teraz kupimy je za przysłowiowe groszy w tej sieci supermarketów.
Dziś niedziela handlowa, a wraz z nią atrakcyjne promocje. Znajdziemy je w Biedronce. Sieć sklepów rozdaje olej za darmo. Jak go zdobyć? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Nakrętki przymocowane do butelek na stałe zagościły już na półkach sklepowych. Założeniem tego rozwiązania była ekologiczne podejście do przetwarzania opakowań. Jednak pomysł wciąż budzi kontrowersje, a Katarzyna Bosacka ujawnia o nim całą prawdę.
Oleju używamy na potęgę. Smażymy na nim mięsa, ryby i inne smakołyki. Niestety olej, który tak bardzo lubi wielu z nas, na patelni może zamienić się w truciznę. Jaki jest najgorszy olej do smażenia? Wyjaśniamy to w tym artykule.
Stripsy z KFC są legendarne, jednak nie zawsze ma się do nich dostęp. Czasami przechodzi również ochota na mięso. Wtedy warto przypomnieć sobie poniższy przepis.Stripsy z cukinii świetnie imitują mięsną przekąskę, pięknie pachną, chrupią, a do tego są soczyste. Jeśli zastanawiasz się co zrobić dzisiaj na obiad, sięgnij po ten patent.
Chętnie smażymy mięso, placki, czy ryby. Jednak do smażenia wybieramy olej, który nigdy nie powinien być używany w tym celu. Staje się szkodliwy dla zdrowia i zamienia się w niebezpieczny produkt. Wyjaśniamy, na jakim oleju nie należy smażyć.
Tylko dzisiaj w Lidlu czekają specjalne okazje. W sklepie dostaniemy darmowy olej. Trzeba tylko spełnić jeden warunek i butelkę niezbędnego w każdym domu tłuszczu otrzymamy zupełnie gratis.
Nie ma nic gorszego niż suche i twarde kotlety schabowe zaraz po smażeniu. Jeśli i tobie właśnie takie wychodzą, mamy na to skuteczną radę. Zanim zabierzesz się za panierowanie, pozwól mięsu zamarynować się w kwaśnym produkcie. Ogromną różnicę poczuje natychmiast każdy domownik.
Czy na pewno umiesz smażyć kotlety mielone? Czynność, choć wydaje się łatwa, wcale taka nie jest. Nawet najlepsze kucharki i kucharze popełniają jeden błąd. Dlatego dowiedz się, czego unikać podczas przygotowywania kotletów, a będziesz cieszyć się doskonałym daniem.
Na czym smażysz w kuchni? Można wybierać między masłem, tłuszczem olejem i innymi produktami. Dietetyk wskazał tłuszcz do smażenia, którego używa niewiele osób. Każdy myśli, że ten tłuszcz do tego się nie nadaje, a jest tak naprawdę najlepszym wyborem.
Oleje zajmują szczególne miejsce w naszej diecie. Warto zwrócić uwagę na olej, który sprzyja zachowaniu nie tylko zdrowia, ale też zgrabnej sylwetki. Dzięki niemu schudniesz i dostarczysz cennych wartości odżywczych.
Smażenie jest bardzo popularne i często z niego korzystamy w kuchni. Jednak, jaki olej wybrać? Czy smażyć na słonecznikowym, czy może na rzepakowym? Dokonałam wyboru z bardzo ważnego powodu.
Olej rzepakowy często używamy w kuchni. Teraz temu olejowi przyjrzała się Katarzyna Bosacka. Porównała dwie butelki produktu i szczerze powiedziała, co o nich myśli. Warto poznać opinię znanej dziennikarki o oleju rzepakowym z wyższej i niższej półki.
Znana z niskich cen sieć sklepów Biedronka znowu zaskakuje. Sprawdź, co możesz kupić taniej. Nie przegap tej oferty. Od dziś niektóre produkty dostaniesz po cenie niższej nawet o połowę.
Kochasz schabowe, ale przeraża cię, jak bardzo są tłuste? Nie ma potrzeby rezygnowania z ulubionego dania. Z tym sposobem zachowasz smak swoich kotletów, a jednocześnie nieco je odchudzisz.
Od pewnego czasu stosuję pewną kuchenną sztuczkę. Gdy coś smażę na patelni, przykrywam ją durszlakiem. Znajomi dziwili się, czemu tak robię. Od kiedy wiedzą czemu, sami to stosują. Do tego samego zachęcam też ciebie.
Smażenie to jedna z podstawowych czynności w kuchni. Wysoka temperatura, odrobina tłuszczu na patelnię i ląduje na nim kawałek mięsa, warzywa czy jajka. Jednak ryzyko bardzo poważnej i nagłej choroby jest tuż. I nie chodzi o zawartość tłuszczu.
Wakacyjne wyjazdy są dobrą okazją do poznania nowych ciekawych smaków. Uwielbiam pić kawę, ale w takim wydaniu jak na wakacjach, jeszcze jej nie piłam. Wszystko przez dodatek do tego aromatycznego napoju. Mimo mijających tygodni chętnie do niego wracam.
Sieć sklepów Biedronka przygotowała atrakcyjną ofertę dla swoich klientów. Tylko dziś możesz dostać olej za darmo. Jednak należy spełnić 2 warunki. Biedronka kusi klientów też niższymi cenami wędlin, masła i winogron. Nie możesz tego przegapić!
Używanie oleju bywa kłopotliwe. Bardzo często, gdy próbowałam dodać go tylko trochę, butelka wcale nie ułatwiała mi zadania. Na szczęście znalazłam prosty trik, który pomaga dozować produkt znacznie wygodniej.