Jak łatwo oddzielić żółtko od białka? Znamy najskuteczniejsze metody
Oddzielanie żółtek od białek może wydawać się prozaicznym zagadnieniem, jednak wiele osób ma z tym problem. Trudno o coś bardziej irytującego, niż pękające żółtko, które przedostaje się do białek zebranych na bezę. Na szczęście istnieje prosty patent, do którego potrzeba jedynie plastikowej butelki, aby z łatwością przenosić nieuszkodzone żółtka. Niżej zdradzamy szczegóły.
Jajka są bardzo ważnym elementem diety wielu ludzi — niektórzy jedzą je nawet codziennie. Umiejętność rozdzielania żółtek od białek jest szczególnie istotna podczas przygotowywania najróżniejszych ciast, do których potrzeba ubitych białek.
Białka nie ubiją się bowiem odpowiednio, jeśli będzie w nich choćby odrobina żółtek. Z tego powodu ważne jest, aby przy ich oddzielaniu żółtko zachowało swoją strukturę i nie rozpłynęło się.
Łatwe oddzielanie żółtek od białek
Większość kucharzy nie stosuje w tym celu żadnych dodatkowych sprzętów czy urządzeń, lecz zwyczajnie wykorzystuje skorupki jajek. Przerzucając żółtko z jednej połówki skorupki do drugiej, przy okazji pozbywają się białka. Uszkodzenie żółtka bez wprawy jest jednak wtedy bardzo proste.
Z tego powodu znacznie bezpieczniejszą metodą, jest skorzystanie ze zwykłej plastikowej butelki o pojemności 500 ml. Po opróżnieniu i umyciu należy odkręcić zakrętkę i idealne narzędzie do jajek jest gotowe.
Teraz pozostaje jedynie wbić jajko na płaski talerz, przyłożyć szyjkę butelki do żółtka i delikatnie ścisnąć plastik dłonią. Po puszczeniu chwytu podciśnienie wytworzone wewnątrz pojemnika wciągnie żółtko, pozostawiając za sobą czyste białko.
Nie masz pod ręką butelki? Użyj dłoni
Czasem może się zdarzyć, że akurat nie będzie żadnej dostępnej pustej plastikowej butelki w całym domu. W takim wypadku można posilić się innym przyrządem — własnymi dłońmi.
Po rozbiciu skorupki przelej jajko na jedną dłoń, ułożoną w kształt łódki. Lekko rozwierając palce, pozwól białku spłynąć w dół do czystego pojemnika, a żółtko przełóż do osobnego naczynia.
Po wszystkim oczywiście nie zapomnij dokładnie wyszorować rąk wodą z mydłem, aby pozbyć się ewentualnych patogenów, które mogły znajdować się na skorupce.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, czy można jeść codziennie jajka. W tym tekście z kolei zdradzamy, co można zrobić ze skorupkami jajek.
Źródło zdjęcia: canva/joreks, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Kotlety schabowe marynowane w kefirze i cebuli. Wychodzą soczyste za każdym razem
-
Racuchy na maślance i sodzie bez drożdży. Niewiarygodnie puszyste i delikatne
Źródło: beszamel.se.pl