Jak powinno się mrozić grzyby?
Grzyby są bardzo delikatnym produktem, wobec którego nieumiejętne traktowanie może łatwo je zniszczyć. Dlatego mrożenie należy wykonywać wedle instrukcji dla danego grzyba. W innym wypadku szybko mogą ulec uszkodzeniom.
Warto pamiętać, że mrożenie grzybów jest najlepszym sposobem na przechowanie ich przez długą zimę. Suszenie czy marynowanie zmienia jednak ich smak w znaczący sposób.
Dlatego wiele osób powinno wybierać przechowywanie ich w zamrażalniku. Jak zrobić to najwygodniej oraz tak, aby żaden z grzybów się nie zepsuł? Wyjaśniamy niżej.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak mrozić grzyby?
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każdy gatunek i rodzaj grzybów nadaje się do tego typu konserwacji. Niektóre z nich tracą na walorach smakowych, a u innych niszczy się teksturę.
Nie wolno mrozić chociażby grzybów z szerokimi blaszkami, pomiędzy którymi zbiera się szron, czy kurek i rydzy - te w niskich temperaturach nabierają z kolei gorzkiego smaku - przed mrożeniem należy ugotować i wysuszyć.
Do mrożenia sprawdzają się grzyby o zwartym miąższu, takie jak podgrzybki, kozaki, prawdziwki maślaki, kurki, rydze, kanie. Trzeba także pamiętać o kilku zasadach.
Zasady mrożenia grzybów
Przed mrożeniem dokładnie się je czyści, podobnie jak w przypadku suszenia czy marynowania. Większe okazy należy pokroić w kawałki, a mniejsze sztuki można mrozić w całości.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym przekazujemy jakie składniki w majonezie ze sklepu są niedopuszczalne. W tym tekście z kolei zdradzamy genialne triki, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać torebki od herbaty.
Raz rozmrożonych grzybów nie należy ponownie zamrażać, dlatego warto popakować je w mniejsze, pojedyncze porcje. Nie rozmrażaj ich także w całości w opakowaniu. Półzmrożone grzyby wrzuć za to na patelnie, będą znacznie bardziej jędrne.
Źródło: canva/markaumark, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: beszamel.se.pl