Smakosze.pl Porady Jak prawidłowo zbierać grzyby?
canva

Jak prawidłowo zbierać grzyby?

27 sierpnia 2021
Autor tekstu: Renata Materlińska

Sezon grzybowy ruszył z kopyta. Nim jednak udasz się do lasu dowiedz się jak prawidłowo zbierać grzyby - czy je wykręcać czy wycinać? Sposób zbierania grzybów ma bowiem wpływ na grzybnię, a tym samym na ich przyszłą obfitość.

Jedni zabierają na grzybobranie scyzoryk, bo uważają, że grzyby powinno się wycinać. Drudzy są zwolennikami ich wykręcania. Kto ma rację? Jak się okazuje, po trosze jedni i drudzy. Wyjaśniamy więc kiedy grzyb lepiej ściąć, a kiedy wykręcić.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak prawidłowo zbierać grzyby?

Na stronie Lasów Państwowych można znaleźć informację, że większe owocniki lepiej jest wycinać. W sumie chodzi tu bardziej o ograniczenie sobie ich oszczyszczania w domu, a nie o jakąś głębszą rację.

Generalnie grzyby powinniśmy wycinać jak najniżej się da, odgarniając dla ułatwienia ściółkę. Powinniśmy jednak odgarniać ją delikatnie, uważając by nie uszkodzić grzybni. Miejsce po zebranym grzybie należy przysypać ściółką, by zabezpieczyć grzybnię przed wyschnięciem.

Które grzyby lepiej wykręcać?

Jeśli zaś chodzi o grzyby blaszkowe radzi się je raczej wykręcać. Tu uzasadnienie jest poważne, bo chodzi o nasze bezpieczeństwo. Wyjmując bowiem ze ściółki cały grzyb jest nam łatwiej zaobserwować jego charakterystyczne cechy, jak np. pochwę u podstawy trzonu charakterystyczną dla niektórych trujących okazów.

Tak więc wykręcajmy grzyby by ułatwić sobie ich identyfikację i odróżnienie gatunków jadalnych od trujących. Zawsze przykryjmy jednak pozostałą grzybnię warstwą ściółki.

Jednak ponad wszystko najlepiej nie zbierać grzybów co do których mamy wątpliwości. Wszak grzyby naprawdę potrafią być trujące .

grzyby
grzyby

Źródło zdjęcia: canva

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

Źródło: newsygotujmy

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy