Smakosze.pl
Grzyby zagościły w naszych lasach

Wikipedia / Ak ccm / CC BY 2.0

Grzyby przypominające rydze mogą poważnie zaszkodzić

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

W polskich lasach już można natknąć się na smakowite rydze. Przepyszne grzyby łatwo pomylić z gatunkami, które z pewnością nie powinny znaleźć się na naszych talerzach. Mleczaj wełnianka i olszówka mogą do złudzenia przypominać rydze. Niestety wspomniane gatunki są trujące.

Bez wątpienia grzyby są bliskie sercom wielu smakoszy. Nie bez powodu tak liczne grono wielbicieli kulinariów udaje się na wyprawy do lasów, w celu znalezienia tamtejszych smakołyków. Wraz z początkiem sierpnia podczas grzybobrania możemy natknąć się na pierwsze rydze.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Trujące grzyby do złudzenia przypominają rydze

Nie da się ukryć, że grzyby odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Jakiś czas temu wspominaliśmy o pierwszych borowikach, które zagościły w polskich lasach. Dziś nasza uwaga skupi się na gatunkach przypominających rydze.

Z całą pewnością rydze to niezwykle smakowite grzyby. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy spałaszowaliby je z miłą chęcią. Godna uwagi jest receptura na przepyszne grzyby smażone na maśle. Okazuje się, że od początku sierpnia możemy znaleźć pierwsze rydze.

Mało kto spodziewałby się, że pod rydze mogą podszywać się inne grzyby. Nie byłoby w tym problemy, gdyby nie fakt, że są one trujące dla człowieka. Mowa o mleczaju wełniance i olszówce.

Śniadanie i cytrusy

Dlaczego lepiej nie jeść cytrusów na śniadanie?

CZYTAJ DALEJ

Jak odróżnić trujące grzyby od rydzów?

Olszówka to inaczej krowiak podwinięty. Dawniej grzyby z tego gatunku uważano za jadalne. Niestety u niektórych osób doprowadza on do silnych zatruć, których lepiej unikać. Występuje on praktycznie w całej Europie. Znajdziemy go głównie pod drzewami takimi jak brzoza, dąb, olsza, sosna czy świerk.

Krowiak podwinięty

Krowiak podwinięty

Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0

Mleczaj wełnianka jest bardzo podobny do rydzów. Odróżnić go można po lekko owłosionym kapeluszu oraz bardzo gorzkim, piekącym smaku. Przeważnie występuje w okolicy brzóz. Po czym poznać rydze?

Mleczaj wełnianka

Mleczaj wełnianka

Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0

Rydze najczęściej spotkamy w lasach iglastych u boku sosen. Wyróżniają się intensywnym pomarańczowym zabarwieniem. Część okazów może mieć kolor łososiowy lub lekko czerwony.

Na spodzie kapelusza znajdziemy gęsto ułożone blaszki. Jeśli oderwiemy jego fragment, wówczas z grzyba powinna wyciekać mleczna wydzielina. Po tym poznamy, że na pewno mamy do czynienia z rydzem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Ciasto na pizzę, które zawsze wychodzi

Czytaj więcej >

Porady

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać czosnek bez wysiłku?

Czytaj więcej >
Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >