Grzyby przypominające rydze mogą poważnie zaszkodzić
W polskich lasach już można natknąć się na smakowite rydze. Przepyszne grzyby łatwo pomylić z gatunkami, które z pewnością nie powinny znaleźć się na naszych talerzach. Mleczaj wełnianka i olszówka mogą do złudzenia przypominać rydze. Niestety wspomniane gatunki są trujące.
Bez wątpienia grzyby są bliskie sercom wielu smakoszy. Nie bez powodu tak liczne grono wielbicieli kulinariów udaje się na wyprawy do lasów, w celu znalezienia tamtejszych smakołyków. Wraz z początkiem sierpnia podczas grzybobrania możemy natknąć się na pierwsze rydze.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Trujące grzyby do złudzenia przypominają rydze
Nie da się ukryć, że grzyby odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Jakiś czas temu wspominaliśmy o pierwszych borowikach, które zagościły w polskich lasach. Dziś nasza uwaga skupi się na gatunkach przypominających rydze.
Z całą pewnością rydze to niezwykle smakowite grzyby. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy spałaszowaliby je z miłą chęcią. Godna uwagi jest receptura na przepyszne grzyby smażone na maśle. Okazuje się, że od początku sierpnia możemy znaleźć pierwsze rydze.
Mało kto spodziewałby się, że pod rydze mogą podszywać się inne grzyby. Nie byłoby w tym problemy, gdyby nie fakt, że są one trujące dla człowieka. Mowa o mleczaju wełniance i olszówce.
Jak odróżnić trujące grzyby od rydzów?
Olszówka to inaczej krowiak podwinięty. Dawniej grzyby z tego gatunku uważano za jadalne. Niestety u niektórych osób doprowadza on do silnych zatruć, których lepiej unikać. Występuje on praktycznie w całej Europie. Znajdziemy go głównie pod drzewami takimi jak brzoza, dąb, olsza, sosna czy świerk.
Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0
Mleczaj wełnianka jest bardzo podobny do rydzów. Odróżnić go można po lekko owłosionym kapeluszu oraz bardzo gorzkim, piekącym smaku. Przeważnie występuje w okolicy brzóz. Po czym poznać rydze?
Wikipedia / Jerzy Opioła / CC BY-SA 3.0
Rydze najczęściej spotkamy w lasach iglastych u boku sosen. Wyróżniają się intensywnym pomarańczowym zabarwieniem. Część okazów może mieć kolor łososiowy lub lekko czerwony.
Na spodzie kapelusza znajdziemy gęsto ułożone blaszki. Jeśli oderwiemy jego fragment, wówczas z grzyba powinna wyciekać mleczna wydzielina. Po tym poznamy, że na pewno mamy do czynienia z rydzem.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Gotujmy