Chrupiące ogórki kiszone według przepisu z 1895 roku
Ogórki kiszone wiodą prym wśród specjałów naszej rodzimej kuchni. Okazuje się, że specjał gości na stołach smakoszy od wielu lat. Potwierdzeniem jest przepis rodem z 1895 roku. Ogórki kiszone będą chrupiące dzięki wcześniejszemu namaczaniu w wodzie. Wśród składników znajdują się liście winogron, dębu oraz wiśni.
Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Smakosze przeważnie najbardziej pożądają chrupiących specjałów. Wielbiciele ogórków kiszonych z pewnością powinni wypróbować przepis sięgający 1895 roku.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak przygotować chrupiące ogórki kiszone?
W każdej kuchni ogórki kiszone przyrządza się odrobinę inaczej. Jakiś czas temu wspominaliśmy o wzbogacaniu przetworów o kurkumę. Godna uwagi jest także receptura na ogórki kiszone po kołobrzesku.
Tym razem sięgniemy po przepis, który w 1895 roku zagościł w publikacji Kucharz Warszawski i powołuje się na nią portal Przepisy Tradycyjne. Receptura nie powinna nikomu sprawić większych problemów. Co nam będzie potrzebne?
1 kg ogórków
1 l wody
2 łyżki soli
liść winogronowy
liść dębu
liść wiśni
kilka ziaren pieprzu
korzeń chrzanu
koper
ząbki czosnku
Dawny przepis na ogórki kiszone
Na początku ogórki starannie myjemy. Warto wykorzystać w tym celu szorstką część gąbki do zmywania. Oczywiście musi być ona nowa. Ogórki umieszczamy w misce z wodą. Powinny w niej namaczać się przez kilka godzin. Dzięki temu będą one odpowiednio chrupiące.
Wodę na zalewę podgrzewamy razem z dwiema łyżkami soli. Powinniśmy użyć niejodowanej przyprawy. W przeciwnym wypadku nasze ogórki kiszone mogą okazać się kulinarną klapą. W trakcie gotowania zalewy możemy przygotować słoiki.
Naczynia muszą być starannie wyparzone. Na dnie umieszczamy liście winogron, dębu i wiśni. Układamy na nich ciasto ogórki. Między warzywa wciskamy kawałki korzenia chrzanu i nieobrany ząbek czosnku. Całość wzbogacamy o ziarna pieprzu i koper. Na wierzch kładziemy liść dębu lub wiśni.
Ogórki z dodatkami zalewamy gorącą mieszaną wody z solą. Słoiki lekko zakręcamy i ustawiamy w zacienionym miejscu. Zalewa po pewnym czasie może się wylewać ze słoików. Warto pod nie podłożyć jakąś podstawkę. Ogórki kiszone powinny być gotowe po 5 dniach. Wówczas słoiki mocniej zakręcamy.
Canva / Alliance Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Przepisy Tradycyjne