Jak należy przechowywać kurki? Nie każdy ma świadomość, łatwo o błąd
Czy wiecie, jak przechowywać kurki? Świeżo zebrane czy zakupione grzyby część z nas po trzyma na kuchennym blacie czy w szafce. Inni wkładają je do lodówki. Wiemy, która metoda jest lepsza i wyjaśniamy dlaczego.
Kurki skuszą niejednego smakosza. Jak każde grzyby leśne, powinny być dobrze przechowywane, by uniknąć ryzyka związanego z ich zjedzeniem. W iemy, że świeże produkty spożywcze nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Z tego względu część z nas rezygnuje z wkładania kurek do lodówki. Niesłusznie.
Kurki warto trzymać w lodówce
Niska temperatura sprawia, że żywność jest dłużej zdatna do spożycia. Kurki nie są wyjątkiem. Aby jednak tak było, należy je odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć przed wilgocią.
Bezpośrednio po przyniesieniu grzybów do domu, powinny one zostać przebrane i opłukane. Kurki są grzybami delikatnymi, więc ich mycie należy przeprowadzić z dużą ostrożnością. To oznacza, że zarówno długie moczenie, jak i korzystanie z mocnego strumienia bieżącej wody nie wpłyną dobrze na ich stan.
Gdy już pozbędziemy się zanieczyszczeń, grzyby muszą zostać dokładnie osuszone. Taki zabieg uchroni je przed pleśnieniem w lodówce. Dobrze jest przenieść je do otwartego plastikowego pojemnika wyścielonego ręcznikiem papierowym. Będzie on wychwytywał pojawiającą się wilgoć.
Jak nie przechowywać kurek? Uważajcie na dwa szczegóły
Sprzedawcy bardzo często pakują nam żywność w plastikowe torby. W pośpiechu nietrudno stwierdzić, że żywność musi trafić do lodówki i po prostu umieścić je w foliówce. To duży błąd. Plastik utrudnia przepływ powietrza i sprzyja gromadzeniu wilgoci.
Grzyby mogą spleśnieć. W przypadku kurek zepsucie niestety z początku nie jest bardzo wyraźne. Objawia się ono pojawianiem się drobnych brunatnych plam. Taki produkt bezwzględnie należy wyrzucić.
Zapobieganie marnowaniu żywności w przypadku grzybów warto oprzeć a jednej prostej zasadzie — kupujemy i od razu przyrządzamy. Kurki w lodówce spędzić mogą maksymalnie 2-3 dni, dlatego też, jeśli mamy ochotę zrobić je później, należy grzyby oczyścić i zamrozić.
Można też „przedłużyć” ich świeżość, podsmażając je. Wtedy będą stanowiły całkiem smaczny dodatek do kanapek czy dań takich jak np. leczo i mogą pozostać w lodówce kolejny dzień czy dwa. Można bezie też sprawniej przygotować z nich prosty sos na bazie śmietany .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Babcia podała przepis na idealne racuchy. Żaden kefir i maślanka - inny składnik działa cuda
-
Najlepsza surówka z pomidorów. Idealnie sprawdzi się na grilla i letni obiad
-
Niebywałe, co Okrasa dodaje do zupy kalafiorowej. Aż trudno uwierzyć, dodatki robią wrażenie
Źródło: polki