Jak przechowywać wędliny w lodówce? 1 detal sprawi, że dłużej pozostaną świeże
Nie ma nic lepszego niż plaster świeżej wędliny. Aby cieszyć się wybornym smakiem, szynka czy kiełbasa wymaga odpowiedniego przechowywania. Pamiętaj, aby zawsze po zakupie wyjąć produkt z foliowego woreczka. Wędlina przełożona w papier pergaminowy zachowa swoje walory znacznie dłużej.
Wędliny w sklepie najczęściej pakowane są w folię
Zawijanie wędlin w folię stało się powszechną praktyką sklepów spożywczych. Taki rodzaj opakowania jest jednak dobry co najwyżej na krótki czas. Wystarczy na doniesienie zakupów do domu, ale nie powinien stanowić metody przechowywania wędlin. Te trzymane w pergaminie będą nas cieszyć przez stanowczo dłuższy czas.
Jak prawidłowo przechowywać wędliny?
Wędliny możemy kupować pod różnymi postaciami . Dostępne są w dużych kawałkach lub pokrojone na plasterki . Aby cieszyć się świeżym wyrobem należy zastanowić się, który wariant lepiej sprosta naszym oczekiwaniom .
Wędlina kupiona w całości jest dużo bardziej trwała . Będzie lepszym wyborem, jeśli chodzisz po zakupy tylko raz na jakiś czas . W takiej postaci szynka p oleży w lodówce nawet dwukrotnie dłużej, niż jej plasterkowany odpowiednik .
Wędliny krojone są dobre dla osób, które często chodzą po zakupy . Kupowane po kilka plasterków na raz najpewniej zdążą być zjedzone odpowiednio szybko , czyli w ciągu 2-3 dni. Niezależnie od wybranego wariantu kupiona szynka prawdopodobnie zostanie nam podana w foliowym woreczku . Pamiętajmy, aby w domu czym prędzej ją z niego wydobyć .
Wędliny, czy to krojone czy kupowane w całości, najlepiej jest przepakować po dotarciu do domu . Najlepiej do tego celu sprawdzi się pergamin. W przeciwieństwie do folii zapewnia on przepływ powietrza, a przez to ogranicza wzrostowi wilgoci wokół produktu . Dzięki temu zapobiega pojawieniu się na nim śluzu i pleśni .
Jakie warunki przechowywania wędliny są dla niej najkorzystniejsze?
Mamy już zakupione wędliny i przepakowaliśmy jej w papier. Co dalej począć z produktem ? Oczywiście odpowiednim miejscem do jego trzymania będzie lodówka. Wszystkie wyroby tego typu wymagają temperatury 2-6 stopni C .
Najtrwalsze będą wędliny mocno podsuszone . Przez zredukowaną zawartość wody są mniej narażone na pleśnienie i zepsucie się . Dobrze podsuszona kiełbasa może poleżeć w lodówce nawet do 7 dni .
Mimo zachowania wszelkich zasad przechowywania, wędliny mogą ulec zepsuciu . Warto wiedzieć po czym poznać taki niezdatny już do jedzenia produkt . Pierwszym alarmującym czynnikiem jest lepka powierzchnia, a także podejrzany kolor i nieprzyjemny zapach .
Aromat nieświeżych wędlin jest kwaśny, z możliwą nutą amoniaku
. Charakterystyczne są także
nuty zwyczajowo towarzyszące procesom gnilnym
. Zmiana konsystencji wyrobów,
plamy i śliski nalot
to kolejne powody, aby pozbyć się produktu z lodówki. Kontrolujmy stan naszych wędlin na bieżąco, a
unikniemy nieprzyjemnych zatruć pokarmowych
.
Suszoną wędlinę możesz bez trudu przygotować w domu
.
Szynka bez wędzenia doskonale sprawdzi się na świątecznym stole i nie tylko
.