Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak upiec schab, by nie był suchy? Ten detal jest kluczowy
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 08.04.2023 20:29

Jak upiec schab, by nie był suchy? Ten detal jest kluczowy

pieczenie soczystego schabu
Canva / Radist

Schab wieprzowy jest jednym z najpopularniejszych mięs w naszych kuchniach. Przygotować można z niego zarówno dania obiadowe, jak i pyszne, zimne wędliny. Jednak ze względu na niewielką zawartość tłuszczu ten kawałek łatwo przesuszyć podczas pieczenia. Aby tego uniknąć niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w piekarniku.

 

Schab znany i lubiany jest pod rozmaitymi postaciami

Schab wieprzowy podać można na rozmaite sposoby. Niektóre z nich wymagają upieczenia mięsa. Jak się do tego zabrać, aby cieszyło nas ono nie tylko smakiem, ale też soczystością? Znamy na to sprawdzone sposoby, którymi chętnie się z Wami podzielimy.

Zapomnij o gotowaniu warzyw do sałatki jarzynowej. Teraz wszyscy stawiają na inny patent

Jak upiec idealnie soczysty schab?

Tajemnica soczystego schabu tkwi w umiejętnym pieczeniu. Nie wystarczy wrzucić mięsa do piekarnika i czekać na gotowe. Zbyt wysoka temperatura zniweczy plany na apetyczny kawałek wieprzowiny. Tak samo zadziała przeciągnięcie czasu pieczenia.

Optymalną temperaturą do pieczenia schabu jest 160-170 stopni C. Czynnik ten wymaga małej modyfikacji, jeśli pieczemy mięso w folii lub rękawie. W takim wypadku schab przez pierwsze pół godziny powinien przebywać w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C. Dopiero po upływie tego czasu redukujemy temperaturę do wspomnianej niższej wartości.

Jak wygląda kwestia czasu pieczenia schabu? Przyjęło się, że na każdy kilogram mięsa potrzebne jest 1 godzina. Dokładną ilość minut odpowiednio modyfikujemy w zależności od wagi naszego produktu. Dzięki temu potrawa wyjdzie mięciutka i wyjątkowo soczysta.

Jakie są jeszcze sposoby na upieczenie soczystego schabu?

Pieczenie idealnego schabu należy zacząć od wyboru mięsa. Powinno być jasnoróżowe, lekko błyszczące i gładkie. Do pieczenia najlepiej wybrać kawałek, w którym widoczne są wyraźne żyłki tłuszczu. To właśnie one nawilżą całą potrawę od środka.

Schab przeznaczony do pieczenia wymaga zamarynowania. Powinno się zaplanować to  z jednodniowym wyprzedzeniem. Olej, ulubione przyprawy i obowiązkowy czosnek to przepis na pyszne i aromatyczne mięso. Składniki marynaty można też wzbogacić na przykład o musztardę.

Mięso przed włożeniem do piekarniku należy obsmażyć na patelni. Podczas tej czynności zamkną się jego pory. Dzięki temu pyszne soki zostaną wewnątrz wieprzowiny, zamiast wypłynąć podczas pieczenia.

Schab na czas pieczenia warto obłożyć plastrami cytryny. Dodatkowo powinno się go raz na jakiś czas podlać zebranym pod nim płynem. Najbardziej soczysty schab wyjdzie z pieczenia pod przykryciem. Zamknięty w szczelnym naczyniu lub pod folią będzie niejako dusił się, przez co zachowa najwięcej wilgoci w środku. Bitki to wyśmienity sposób na wykorzystanie schabu. Ciekawą marynatę do pieczonej wieprzowiny znajdziecie w tym przepisie.

pieczony schab.png
Canva / ires007