Jak suszyć grzyby, aby nie spleśniały? Koniecznie pamiętaj o 2 zasadach
Suszenie grzybów jest jednym z popularniejszych sposobów ich przechowywania. Dwie czynności dzielą nas od właściwego przygotowania skarbów lasu. Unikając mycia i nie zapominając o odpowiednim pokrojeniu, uzyskamy najlepsze efekty.
Suszenie grzybów pozwala na wykorzystanie ich w potrawach długo po zbiorach. Aby z powodzeniem je przeprowadzić, trzeba jednak dopilnować kilka szczegółów. W przeciwnym wypadku produkt pokryje się pleśnią i będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia.
Jak powinno przebiegać suszenie grzybów? Kluczowe są dwie czynności
Grzyby są pełne wody. Podczas mycia potrafią dodatkowo nią nasiąknąć. Jeśli chcemy je zasuszyć, powinniśmy wystrzegać się sytuacji, w których woda będzie obecna w ich otoczeniu, czyli np. płukania czy namaczania.
Warto też zadbać o to, by woda z wnętrza miała łatwe ujście. Dobrym pomysłem zatem będzie pokrojenie skarbów lasu. Plastry nie mogą jednak być zbyt cienkie. Najlepiej sprawdzą się takie o grubość 4-5 mm.
Jak przeprowadzić suszenie grzybów? Jest kilka możliwości
Gdy już mamy rozdrobnione i czyste grzyby, wystarczy tylko ułożyć je na papierze lub nawlec na nitkę i pozostawić w ciepłym miejscu. Pamiętajmy, by od czasu do czasu obracać kawałki, jeśli leża na płasko.
Można je także umieścić na płaskiej blasze w piekarniku. 4-5 godzin spędzone w temperaturze 50 stopni Celsjusza powinno wystarczyć . W tym przypadku przekładnie też będzie konieczne.
Co jeszcze jest istotne przy suszeniu grzybów?
Po wysuszeniu dobrze jest ostudzić grzyby i przenieść je do czystego oraz szczelnego słoika lub woreczka strunowego. Przechowywane bez dostępu powietrza i wilgoci z pewnością nie stracą aromatu. Nie będą też narażone na zepsucie.
Na naszej stronie znajdziecie pomysły na pyszne przysmaki z dodatkiem suszonych grzybów. Bardzo smaczny będzie staropolski bigos . Polecamy również wyśmienite pierogi kurpiowskie z orzechami laskowymi.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Drobno posiekaj i dodaj do mielonych. Zaskakujący dodatek nada im charakteru
-
Jak robiono rosół w 1889 roku? Mamy przepis. Pamiętaj o kluczowej zasadzie
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama