Smakosze.pl Porady Jak uprawiać czosnek w ogrodzie? Zdradzamy wszystkie szczegóły
canva/ganchar, Getty Images

Jak uprawiać czosnek w ogrodzie? Zdradzamy wszystkie szczegóły

4 kwietnia 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Czosnek zwykle kupuje się w sklepie, jednak jeśli chce się mieć pewność, że nie jest on pryskany, należy wziąć sprawy w swoje ręce. Dzisiaj zdradzimy wam wszystkie szczegóły, które potrzebne są do jego uprawy w przydomowym ogrodzie. Własnoręcznie wyhodowany czosnek smakuje znacznie lepiej niż kupny.

Czosnek obecny jest w praktycznie wszystkich kuchniach świata i ceniony jest za jego charakterystyczny aromat, smak oraz właściwości. W naszych warunkach klimatycznych bez problemu można go hodować, co jest dużą zaletą dla posiadaczy ogrodu.

Uprawa czosnku w przydomowym ogrodzie

Czosnek do właściwego rozwoju potrzebuje dużej ilości słońca, jednak poradzi sobie także w warunkach półcienia - choć plony mogą nie być tak okazałe. Roślina ta wymaga gleby bogatej w próchnicę i składniki pokarmowe.

Słabo rozwinięty system korzeniowy powoduje, że ziemia w miejscu sadzenia musi być mocno wilgotna i użyźniona. Inaczej czosnek nie zdoła odżywić się w wystarczający sposób. pH gleby powinno wynosić od 6,5 do 7.

Sadzenie czosnku

Do pełnego sukcesu warto kupić główki czosnku w sklepie ogrodniczym. Podziel główkę na pojedyncze ząbki bezpośrednio przed sadzeniem. Do ziemi wkłada się duże ząbki w rzędach co 6-7 cm.

Wciskaj ząbki na głębokość 5 cm. Przed sadzeniem dobrze spulchnij ziemie widłami, wyściółkuj ją włókniną i użyj nawozu naturalnego. Szczególnie dużo podlewania czosnek wymaga w maju i czerwcu, kiedy przebiega proces zawiązywania i wzrostu cebul.

Zbiór i przechowywanie

Czosnek staje się gotowy do zbioru zwykle we wrześniu, kiedy to liście zaczynają żółknąć i zasychać. Dojrzałość można ocenić wtedy, kiedy w ponad 50% zasadzonych roślin szczypior złamie się.

Po zebraniu pojedynczych główek warto zapleść je w warkocze, dzięki czemu czosnek nie zepsuje się, a także będzie stanowił piękną ozdobę spiżarni. Przechowuj go w chłodnym, ciemnym i przewiewnym miejscu.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu poznasz sposoby, na rozpoznanie skąd pochodzi czosnek. Ten tekst wyjawia, jak zrobić i wykorzystać pieczony czosnek.

Czosnek

Źródło zdjęcia: canva/pameladebutler, pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: abc-ogrodnictwa.pl; muratordom

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy