Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Zawsze zwróć uwagę na ważny szczegół

Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Zawsze zwróć uwagę na ważny szczegół

Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego
canva/CMYK MAKER

Czosnek jest jedną z podstawowych przypraw w naszej kuchni. Hoduje się go w wielu krajach, a największym producentem są Chiny. Pochodzące z Azji warzywo będzie jednak różniło się w smaku od wyrazistego i ostrego w odbiorze rodzimego specjału. Pomocny będzie kolor warzywa.

O tym, że czosnek warto odpowiednio pokroić przed użyciem, już wspominaliśmy. Przedstawialiśmy wam też zalety spożywania go na czczo. Wracamy z krótkim poradnikiem, który pomoże wam wybrać warzywo wyhodowane w Polsce. Sprawdźcie jak odróżnić je od chińskiego kuzyna.

Polski czosnek charakteryzuje barwna osnówka

Główki i ząbki chińskiego czosnku zazwyczaj są śnieżnobiałe. Są też zazwyczaj większe niż czosnek pochodzący z innych stron świata. Polskie warzywo charakteryzuje skórka o delikatnie różowym, a niekiedy nawet fioletowym zabarwieniu.

Co więcej, chiński wariant bardzo rzadko kiełkuje. Polski specjał zachowuje się odwrotnie. Jeżeli więc wybierzemy kolorowy specjał, który po kilku dniach zacznie kiełkować mimo trzymania w ciemnym miejscu w szafce, najprawdopodobniej udało nam się kupić produkt krajowy.

Dobrym sposobem na potwierdzenie pochodzenia produktu jest też dokładne zapoznanie się z informacjami podanymi przez sprzedawcę. Oferowane w marketach warzywa zazwyczaj są opisane — jeśli nie na opakowaniu, to na pudełku zbiorczym czy etykiecie z ceną.

Co jeszcze warto wiedzieć o czosnku?

Kolor warzywa nie daje nam gwarancji, że kupujemy polski specjał. Podobny bowiem wygląd ma czosnek hiszpański. Ostatecznym potwierdzeniem będzie spróbowanie warzywa. Polski czosnek jest bardzo ostry.

Chiński odpowiednik praktycznie wcale nie piecze. Nie spełni więc swojej roli w wielu daniach. Nie warto więc oszczędzać, mimo że cena rodzimego produktu potrafi być znacznie wyższa — azjatyckiego specjału zużyjemy więcej, a smak nas nie zadowoli.

Polski czosnek ma różowe lub fioletowe zabarwienie skórki
Polski czosnek ma różowe lub fioletowe zabarwienie skórki

Źródło zdjęcia: canva/MmeEmil

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy, kalendarzrolnikow

Zapraszamy na nasz Instagram