Smakosze.pl Porady Jak wybrać świeży bób?
MichikoDesign, Getty Images

Jak wybrać świeży bób?

4 lipca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Wybierając się na targ w poszukiwaniu świeżego bobu, warto wiedzieć jak wybrać jego najlepsze okazy. Unikaj kupowania strąków pakowanych w szczelne opakowania oraz tych leżących na pełnym słońcu. Po zakupie przełóż je do papierowej torby albo koszyka i przyrządź jak najszybciej.

Bób jest jednym z najlepszych sposobów na szybką, zdrową, sycącą, a przy tym wszystkim stosunkowo niskokaloryczną przekąskę. Dobrze przygotowany potrafi smakować praktycznie każdemu.

Będąc w sklepie lub na targowisku naszym oczom mogą ukazać się stoiska sprzedawców, na których pysznią się ogromne ilości bobu. Niestety ciężko ocenić na podstawie prostego zerknięcia jego świeżość.

Dalsza część artykułu pod nagraniem:

Jak sprawdzić, czy bób jest świeży

Na samym początku wystarczy dokładnie przyjrzeć się jego powierzchni i sposobie przechowywania. Bób w szczelnie zamkniętej strunowej torebce, dodatkowo wystawiony na bezpośrednie działanie słońca, nie jest dobrym produktem.

Torebka działa bowiem jak mikro szklarnia, która gotuje zebrane w jej wnętrzu nasiona bobu, Ważnym aspektem jest również jego kolor - jeśli jest jednolity i nie widać na nim żadnych plam, powinien być świeży.

Jak przechowywać bób?

Gdy z dobrej jakości bobem wreszcie wrócimy do domu, nie należy trzymać go w plastikowym worku. Skraplająca się na jego ściance woda przyspieszy procesy gnicia warzywa.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia - 3-letnie dziecko zmarło po zjedzeniu płatków śniadaniowych. Ten tekst poświęcony został sokowi ze świeżego buraka oraz jego prozdrowotnym właściwościom.

Zamiast tego przesyp nasiona do miseczki lub pojemnika do przechowywania żywności i schowaj je do lodówki. W takich warunkach jego wartości odżywcze pozostaną niezmienione około jednego tygodnia.

Wartości odżywcze bobu i jak go gotować

Bób bogaty jest w białko, potas, kwas foliowy, żelazo, błonnik, sód i witaminę B12. Reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zalecany jest do spożywania przez kobiety w ciąży, osobom będącym na dietach wegańskich i wegetariańskich, a także przy leczeniu anemii.

Jeśli po zjedzeniu gotowanego bobu dostajesz wzdęć lub innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dodaj do gotującej się z bobem wody łyżkę kminku lub gałązkę kopru. Obie rośliny zmniejszą wiatropędność bobu i nadadzą mu lepszego smaku.

Projekt bez tytułu - 2021-07-04T074435.261
undefined

Źródło: gbh007, Getty Images Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy