Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-08T114449.607

StockSnap, pixabay

Jak wyglądają masowe kontrole w restauracjach?

8 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Urzędnicy z Urzędu Skarbowego sprawdzają, czy restauratorzy mają zainstalowaną kasę online oraz czy ewidencjonują na niej sprzedane produkty. Kontrolerzy stoją również przed lokalami i badają paragony klientów, aby sprawdzić, czy ich treść zgadza się z tym, co znajduje się w kasach - niekiedy nawet wygrzebują w tym celu rachunki ze śmietników. Według izby gastronomicznej oraz samych właścicieli służby niepotrzebnie nękają branżę, która i tak została mocno dotknięta pandemią.

Lokale gastronomiczne niedawno zostały ponownie otwarte po lockdownie - wiele knajp długo wyczekiwało tego momentu, gdyż straty jakie generowały były ogromne. Niestety po odmrożeniu tej gałęzi gospodarki pojawiły się kolejne problemy.

Jak wynika z relacji restauratorów, kontrole Urzędu Skarbowego nie mają zamiaru choć trochę odpuścić przedsiębiorcom. Urzędnicy bezlitośnie karzą właścicieli restauracji, którzy nie dostosowują się do obecnego prawa.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Jak przebiegają kontrole Urzędu Skarbowego w gastronomii?

Zmasowana akcja "paragon" polega na sprawdzaniu przez kontrolerów skarbówki, czy lokale gastronomiczne mają zainstalowaną kasę online oraz czy prowadzą na niej ewidencje sprzedawanych produktów.

- Stoją u nas przy barze i proszą ludzi wychodzących, aby pokazali im paragon. Sprawdzają, czy to, co jest na nim nabite, zgadza się z tym, co jest w kasie fiskalnej. Wiszą na telefonach i dyktują pozycja po pozycji. Masakra - tłumaczy dla money.pl właścicielka małego baru z miasta na Mazowszu.

Projekt bez tytułu - 2021-07-07T175705.506

Jak zrobić kapustę kiszoną w domu?

CZYTAJ DALEJ

Kobieta dodaje, że urzędniczka wygrzebała ze śmietnika paragon wyrzucony przez klienta i zweryfikowała jego zawartość z danymi w kasie. Gdy stało się jasne, że rachunek różni się jedną pozycją, a dokładniej pojedynczą porcją pierogów, kontrolerka wlepiła mandat właścicielce lokalu.

Kelnerka wzięła pieniądze i wydała paragon w złej kolejności

Rafał z Opola, który prowadzi bar, opowiedział money.pl swoje doświadczenie z dwoma kontrolerkami. Pewnego dnia zadzwoniła do niego jego kelnerka, która powiedziała, że dwie urzędniczki Urzędu Skarbowego chcą jej wręczyć mandat karny w wysokości 600 zł.

Pan Rafał kazał jej nie przyjmować mandatu. Gdy dowiedział się o szczegółach kontroli, zawrzał z emocji. Okazało się, że kelnerka najpierw wzięła od urzędniczek pieniądze, a dopiero później przyniosła im paragon za zamówione produkty.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.

Według kontrolerek pracownica powinna najpierw wydać paragon, a następnie przyjąć pieniądze. Według pana Rafała, urzędnicy "zwyczajnie ich gnębią".

Jak tłumaczy dla money.pl Sławomir Grzyb, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, owe kontrole są zwykłą nieprzyzwoitością. A co ty uważasz o licznych kontrolach w restauracjach? Daj nam znać na naszym Facebooku.

Projekt bez tytułu - 2021-07-08T101929.093

Źródło: pencilfinger, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Ile zarabiają w gastronomii?

Restauracje

Ile można zarobić w gastronomii?

Czytaj więcej >

Restauracje

Zapadła decyzja ws. restauracji, która otworzyła się w trakcie lockdownu

Czytaj więcej >
Restauracje nie chcą ich sprzedawać

Restauracje

Kelnerzy nie chcą ich sprzedawać. Absurd w polskich restauracjach

Czytaj więcej >
Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >