Jak wyhodować pomidory w doniczce?
Pomidory stanowią doskonałe źródło potasu, a także wielu witamin, takich jak witaminy A, C, K, B6 oraz kwasu foliowego i tiaminy. Trzeba jednak pamiętać, że kupne pomidory mogą nie być tak zdrowe, jak wyhodowane własnoręcznie - hodowcy często je pryskają czy nawożą niezdrowymi chemikaliami.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że wcale nie trzeba ograniczać się do spożywania kupnych pomidorów. Wyhodowanie ich w domowym zaciszu jest banalnie proste i wymaga jedynie dobrze nasłonecznionego miejsca, ziemi do kwiatów oraz świeżego pomidora.
Pomidory wyhodujesz nawet w mieszkaniu
Jak się zabrać, za własną domową hodowlę pomidorów w mieszkaniu? Wszystko, czego potrzebujesz to duża doniczka, ziemia do roślin, świeży pomidor (pamiętaj, że w zależności od wybranego przez ciebie gatunku, zbiory będą takie same), nasłonecznione miejsce oraz odrobina przestrzeni.
Na początku wypełnij doniczkę do 3/4 jej wysokości ziemią. Świetnie sprawdzi się zwykła uniwersalna ziemia, ponieważ taką znajdziesz w każdym markecie czy sklepie ogrodniczym. Następnie należy ułożyć 4 plasterki pomidora jak na zdjęciu powyżej i zasypać je kilkoma garściami ziemi.
Jak dbać o przyszłe pomidory?
Domowa uprawa jest o wiele prostsza, niż w przypadku sadzenia rośliny na zewnątrz. Nie trzeba martwić się o szkodniki (przynajmniej w nie tak dużym stopniu) ani o zmienne warunki atmosferyczne. Temperatura w pomieszczeniu powinna być stała, aby krzaczki nie marzły.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy najszybszy sposób na lepienie pierogów. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowszą inwestycję Roberta Lewandowskiego - restaurację, która ma być otwarta w te wakacje. Powyższy kadr pochodzi z filmu na kanale The Wannabe Homesteader na YouTube.
Warto także postawić doniczkę w miejscu, w którym rośliny będą miały jak najwięcej światła. Nie zapomnij również o regularnym podlewaniu, ponieważ pomidory lubią dużą ilość wody. Nawożenie sprawi, że owoce będą o wiele większe i smaczniejsze, choć nie jest to wymagane. Po 10 dniach od zasadzenia powinieneś widzieć pierwsze efekty.
Źródło: Ziuk, Getty Images
Pomidory są ważnym składnikiem diety
Ich największą zaletą jest duża ilość likopenu - organicznego związku chemicznego, który ma silne działanie przeciwutleniające. Dostarczając go w diecie, skutecznie walczy się z wolnymi rodnikami, które mogą sprzyjać rozwojowi groźnych nowotworów.
Likopen wykazuje również działanie odmładzające - jak każdy przeciwutleniacz wygładza zmarszczki, zmniejsza przebarwienia na skórze i pozwala zachować ogólny młodzieńczy wigor na dłużej. Co ciekawe, pomidory poddane obróbce termicznej zawierają 2-3 razy więcej tej substancji. Warto więc przygotować z zebranych pomidorów ketchup lub koncentrat pomidorowy.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: webniusy.com