Smakosze.pl Porady Jak wykorzystać fusy po kawie? Liczne zastosowania pokochały miliony
canva/Norasit Kaewsai

Jak wykorzystać fusy po kawie? Liczne zastosowania pokochały miliony

11 marca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Często pijesz kawę? A wiesz, jak wykorzystać fusy po kawie? Mają naprawdę liczne zastosowania, które pokochały już miliony ludzi. Możesz je na przykład użyć do marynowania mięsa, dzięki czemu nabierze niezwykłej kruchości. Poznaj też inne, ciekawe wykorzystanie kawowych fusów.

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Pije ją niemal każdy dorosły i to przynajmniej raz dziennie. Pijamy kawę rozpuszczalną i sypaną. Jednak najbardziej aromatyczna i lubiana jest kawa z ekspresu. Po jej zaparzeniu pozostają fusy, które zwykle lądują w śmietniku. Czas to zmienić, bo można je wykorzystać do innych celów w kuchni i nie tylko.

Jak wykorzystać fusy po kawie? Liczne zastosowania pokochały miliony

Kawa, a więc i kawowe fusy, zawiera enzymy i naturalne kwasy, które pomogą zmiękczyć mięso. Można więc ich używać jako składnik marynaty. Dodatkowo ich kwaśny smak, poprawi też walory pieczeni. Jak ich użyć? Fusy można ponownie zaparzyć, ostudzonymi obłożyć mięso i odstawić je na kilka godzin do marynowania. Suche fusy po kawie można też wymieszać z suchymi składnikami panierki i panierować w nich mięso.

Fusy po kawie dobrze też neutralizują obce zapachy. Spodek z fusami lub małą miseczkę warto więc wstawić do lodówki czy obok śmietnika, by pozbyć się nieprzyjemnej woni. Gdy wysuszonymi fusami napełnisz np. skarpetkę, może ona posłużyć jako odświeżacz powietrza, zapachu butów czy szafy.

Kawowych fusów możesz też użyć do usuwania zapachów z dłoni. Po pokrojeniu czosnku czy cebuli natrzyj fusami dłonie i potem dokładnie je spłucz.

Fusy mają dość dobre właściwości ścierające, dlatego możesz ich używać pomocniczo przy czyszczeniu zabrudzonych powierzchni. Fusami możesz np. wyszorować zlew, grill czy naczynia.

Dla ciała, psa, kota i ogrodu

Na bazie fusów zrobisz też doskonały peeling do skóry. Połącz je np. z wodą i olejem kokosowym, a potem natrzyj nim skórę. Po spłukaniu skóra będzie świeża i gładka. Kofeina zawarta w fusach pomaga też rozkładać tłuszcz i poprawiać przepływ krwi, co jest bardzo pomocne w walce z cellulitem.

Fusy po kawie można użyć np. do użyźniania gleby w ogrodzie. W fusach znajduje się bowiem dużo składników, których potrzebują rośliny. Są to np. azot, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i chrom. Fusy radzą sobie też z pochłanianiem metali ciężkich, które mogą występować w glebie. Aby rośliny mogły skorzystać z ich dobrodziejstw, fusy można rozsypać wokół roślin lub wymieszać je z ziemią ogrodową.

Fusy po kawie można też przeznaczyć na kompost. Dzięki temu, po zmieszaniu ich z innymi odpadami kuchennymi i z ziemią po pewnym czasie powstanie doskonały nawóz. Wzbogaci on rośliny w składniki odżywcze i pomoże im też zatrzymywać więcej wody.

Co ciekawe, fusów po kawie można też używać do odstraszania szkodników i owadów. Takie właściwości wykazują bowiem związki zawarte w ziarnie kawy. Gdy rozłożysz miseczki z fusami po kawie w ogrodzie, odstraszą komary, a gdy rozsypiesz fusy wokół roślin, nie będą ich atakować ślimaki i szkodniki.

Jeśli masz w domu psa lub kota, możesz natrzeć ich czyste futro fusami z kawy, a potem całość dobrze wypłukać. Zapach kawy pomoże odstraszyć pchły i być może nie trzeba już będzie używać silnych, chemicznych środków.

W naszym serwisie znajdziesz też inne porady kuchenne. Sprawdź, jak układać jedzenie w lodówce, by dłużej pozostało świeże , a także dowiedz się, jak wykorzystać wodę z gotowania ryżu .

czyszczenie garnka
czyszczenie garnka

Źródło zdjęcia: canva/Wavebreakmedia

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: technologzywnosciradzi, tommycafe

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy