Jak zrobić domową suszoną kiełbasę? Jest lepsza od sklepowej
Dziś powiemy wam, jak zrobić domową suszoną kiełbasę. Jest lepsza od sklepowej, bo zawiera wyłącznie najwyższej jakości składniki. Nie ma żadnych zbędnych dodatków i bez trudu można ją zrobić bez specjalnych urządzeń. Przetestujcie naszą recepturę, a z pewnością będziecie do niej wracać.
Jeśli lubicie dobrej jakości wędliny, nie musicie za nie przepłacać. Możecie je przygotować domowym sposobem. Dziś podamy wam recepturę na suszoną kiełbasę dojrzewającą, czyli palcówkę. Jej nazwa wzięła się stąd, że tradycyjnie robiono ją ręcznie, bez użycia maszynki do mielenia mięsa i lejka do nadziewania. Naturalne jelito wypełniano rozdrobnionym mięsem, wciskając je palcem przez lejek.
Palcówkę robi się z surowego, peklowanego mięsa. Kiełbasa ta nie jest wędzona, a jedynie długo podsuszana, czyli długo dojrzewająca. Kiedyś była to kiełbasa biednych, robiona z okrawków. My jednak zrobimy palcówkę z najwyższej jakości wieprzowiny.
Jak zrobić domową suszoną kiełbasę?
Składniki:
-
50 dag łopatki wieprzowej
-
1,2 kg szynki wieprzowej
-
1,2 kg boczku wieprzowego
-
1,5 łyżki peklosoli
-
1 łyżka soli
-
1 łyżka cukru
-
1 łyżeczka pieprzu czosnkowego
-
1 łyżeczka pieprzu czarnego
-
3 łyżki majeranku
-
4 ząbki czosnku
-
po 1 łyżce nasion kolendry, jagód jałowca i ziaren ziela angielskiego
-
1 szklanka wody
-
cienkie jelito wieprzowe
Przygotowanie kiełbasy
Mięso opłucz, osusz. Szynkę pokrój w kostkę o wielkości ok. 1,5 x 1,5 cm, a boczek w drobniejszą kostkę. Mięso z łopatki zmiel.
Do rozdrobnionego mięsa dodaj sól peklową i zwykłą, a także cukier, pieprz, majeranek, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz zmiażdżone w moździerzu pozostałe przyprawy.
Do mięsa dodaj też zimną wodę i całość mieszaj, aż powstanie kleista masa. Przykryj ją folią i wstaw do lodówki na co najmniej 36 godzin.
Po tym czasie ponownie wyrób mięsną masę. Na lejek od kiełbasy nałóż jelito i napełniaj je mięsną masą, popychając ją palcem lub okrągłą końcówką drewnianej łyżki. Jelito skręć co 15-20 cm.
Przygotowaną kiełbasę zawieś w przewiewnym miejscu o temperaturze ok. 20 st. C i susz ją dwie doby. Potem wynieś ją w miejsce o temperaturze ok. 15 st. C i susz ją jeszcze 10-14 dni.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na domową kiełbasę z kminkiem , a także na domową, białą kiełbasę .
Źródło zdjęcia: canva/Logichecreative
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
-
Długo pieczony czosnek z grilla. Idealny do smarowania pieczywa
-
4 sposoby na pudełka po jajkach. Koniec z niepotrzebnym marnowaniem
Źródło: straga