Jak zrobić idealny zakwas na chleb? Podajemy przepis i kilka wskazówek
Chleb na zakwasie jest jednym ze smaczniejszych wypieków. Najlepiej smakuje wtedy, gdy przyrządzimy go w domu. Z naszymi wskazówkami sporządzenie żytniego zakwasu nie sprawi wam problemu.
Zakwas powstaje w procesie fermentacji mąki przeprowadzanym naturalnie żyjące na ziarnach zbóż bakterie i drożdże. Przygotowanie dobrego starteru do wypieku chleba w domu jest bardzo proste. Wystarczy mąka żytnia wysokiego typu, czyste naczynie, letnia woda i czas.
Efektem będzie masa o konsystencji gęstej śmietany, delikatnie szarobrązowym kolorze i charakterystycznym lekko kwaskowym zapachu. W strukturze zakwasu będą również widoczne liczne pęcherzyki powietrza, które powinny pojawić się w okolicach trzeciego dnia od nastawienia.
Przepis na zakwas żytni do wypieku chleba
Składniki bazowe:
-
240 g mąki żytniej typ 2000
-
240 ml letniej wody
Na każde kolejne dokarmianie potrzeba:
-
30 g mąki żytniej typ 2000
-
30 ml wody
Przygotowanie zakwasu:
Pierwszego dnia do słoika wsypujemy 30 g mąki i mieszamy je z 30 ml wody. Słoik zakręcamy i odstawiamy go w ciepłe miejsce np. blisko kaloryfera czy na wysoko położonej półce szafki.
Następnego dnia rano zawartość słoika mieszamy, a 30 g masy przekładamy do drugiego naczynia i uzupełniamy je 30 g mąki i 30 ml wody. Słoik zamykamy i mieszamy zawartość. Pozostałość z pierwszego dnia możemy zachować.
Trzeciego dnia również dokarmiamy zakwas raz dziennie, dosypując 30 g mąki i wlewając 30 ml wody. W kolejnych dniach aż do szóstego dodawanie mąki i wody należy przeprowadzać rano i wieczorem.
Ostatniego dnia powinniśmy już mieć około 90 g aktywnego zakwasu , na którym można upiec chleb. Zalecane jest jednak dokarmianie go przez kolejne 2-3 dni, żeby nabrał „mocy".
Po inne przepisy na wypieki zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam recepturę na chleb z garnka , a także doskonały sposób na wykorzystanie dojrzałych bananów, czyli słodki i aromatyczny chlebek .
Źródło zdjęcia: canva/pixelshot
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Pasztet z mięsa i włoszczyzny po rosole. Nic się nie zmarnuje
-
Maślankowe kotlety z piersi kurczaka na niedzielny obiad. Soczyste i przepyszne
-
Najszybszy, niedzielny obiad - kultowy makaron z białym serem
Źródło: domowejroboty, kobieceinspiracje