Jak zrobić śliwki w cukrze na zimę? Owoce ze słoików smakują niemal jak świeże
Śliwki w cukrze na zimę zachwycają konsystencją i doskonałym smakiem. Są słodkie i jędrne, niemal jak zerwane z drzewa. Czuć w nich nuty korzennych przypraw, co wyjątkowo dobrze pasuje do tych owoców. Tak przygotowane śliwki można zjeść na podwieczorek, dodawać do deserów i ciast.
Śliwki w cukrze na zimę są tak smaczne, że będziemy je wyjadać prosto ze słoików. Z przetworów możemy również ugotować domowy kompot lub upiec z ich dodatkiem ciasto. Osączone owoce można też ułożyć na naleśnikach, gofrach czy bezie.
Śliwki do słoików na zimę nie wymagają gotowania, przecierania, robienia zalewy. Jedyne, czego potrzebujemy, to cukier, goździki i cynamon. Śliwki zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilkanaście godzin, by puściły sok. Tak przygotowane owoce przekładamy do słoików.
Słoiki musimy dokładnie umyć i wyparzyć, w przeciwnym razie śliwki szybko się zepsują i pojawi się na nich pleśń. Pasteryzacja również jest niezbędna. Dzięki niej śliwki nie zaczną fermentować i zachowają smak oraz świeżość, aż do następnego sezonu.
Śliwki w cukrze na zimę — smakują niemal jak świeże
Składniki:
-
1 kg dojrzałych, słodkich śliwek, np. węgierek
-
30 dag cukru
-
po 2 goździki na słoik
-
pół łyżeczki mielonego cynamonu
Jak zrobić śliwki w cukrze na zimę?
Śliwki umyj, osusz, przekrój na pół, wyjmij pestki i przełóż do większej miski. Owoce posyp cukrem i cynamonem, wymieszaj i odstaw na 4 godziny. Po tym czasie ponownie wymieszaj śliwki, przykryj ściereczką i odstaw na całą noc.
Następnego dnia śliwki przełóż do umytych i wyparzonych słoików. Do każdego słoika dodaj goździki, zakręć i pasteryzuj 15 minut. Słoiki postaw do góry dnem i pozwól im ostygnąć.
Na zimę koniecznie przygotuj również gruszki w syropie przepisu siostry Anastazji . Marynowana dynia z dodatkiem cynamonu posmakuje każdemu łasuchowi.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Niebywałe, co Kuroń dodaje do powidła ze śliwek. Trio idealne
-
Przenigdy nie wyrzucaj zielonej części pora. Znamy niesamowite sposoby ich wykorzystania
Źródło: czarygary