Smakosze.pl
jak zagęścić gulasz

Canva / dulezidar

Czym zagęścić gulasz? Mąka nie jest jedynym sposobem

21 Września 2022

Autor tekstu:

Redakcja smakosze.pl

Udostępnij:

Gulasz jest popularnym daniem, które występuje w rozmaitych wersjach. Niezależnie jednak od wybranych dodatków, bazę gulaszu stanowią soczyste mięsne kawałki w pysznym gęstym sosie. Idealną gęstość sosu możemy uzyskać za pomocą redukcji wody lub poprzez dodatek gęstej, tłustej śmietany.

Kluczową kwestią dla końcowego efektu naszego gulaszu jest dobór składników do jego przygotowania. Gulasz ugotowany na mięsie czerwonym będzie dużo bardziej treściwy, niż jego drobiowy odpowiednik. Również smak gulaszu wołowego czy jagnięcego jest zupełnie odmienny od smaku gulaszu z indyka czy kurczaka.

suszone grzyby

Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd

CZYTAJ DALEJ

Niebanalny wpływ na gulasz ma także dodatek warzyw. Duża ilość papryki, cebuli czy ziemniaków ubogaci tę potrawę. Dodatkowo długo duszone warzywa niejako rozpadają się w sosie. Gulasz z dużą ilością warzyw będzie więc bardziej gęsty, niż ten z mniejszą ich zawartością. Co jednak zrobić, kiedy sam dobór składników nie daje nam zadowalającego efektu?

Zagęszczanie gulaszu śmietaną

Do zagęszczenia gulasz idealnie nadaje się gęsta kwaśna śmietana. Poza samą konsystencją, ma również wpływ na smak całego dania oraz powoduje, że jest ono bardziej aksamitne. Przy zagęszczaniu śmietaną należy uważać, aby ta nie zważyła się.

Śmietany nie wlewamy bezpośrednio do garnka z gulaszem. Taką śmietaną należy wcześniej zahartować, czyli wymieszać ją dokładnie z niewielką ilością gorącego sosu. Dopiero tak przygotowaną śmietanę możemy dodać do potrawy.

Jeśli zależy nam na konkretnym zagęszczeniu gulaszu, do zahartowanej śmietany możemy dodać łyżkę maki. Po dokładnym jej rozprowadzeniu, wlewamy całość do garnka i zagotowujemy, cały czas mieszając.

Jak zagęścić gulasz, nie dodając żadnych dodatkowych składników

Najprostszym, ale nieco czasochłonnym sposobem na zagęszczenie gulaszu jest jego redukcja. Oznacza to, że gulasz trzymamy na ogniu wystarczającą ilość czasu, aby odparował z niego nadmiar wody. Taki gulasz powinien gotować się na wolnym ogniu bez przykrycia.

Odparowanie wody z gulaszu ma pewien haczyk. Im mniej wody znajduje się w potrawie, tym ta jest bardziej intensywna w smaku. Dotyczy to także soli dodanej do naszego dania- bardziej zagęszczony sos będzie miał większe jej stężenie. Z tego powodu solenie do smaku należy zostawić na sam koniec gotowania, kiedy konsystencja sosu jest już dla nas odpowiednia. Zobacz, od czego zależy miękkość mięsa w gulaszu. Dla zwolenników diety bezmięsnej mamy propozycją na pyszny gulasz ziemniaczany.

Canva / YelenaYemchuk

Canva / YelenaYemchuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Redakcja smakosze.plAutor

Redakcja smakosze.pl każdego dnia serwuje najlepsze przepisy na potrawy rozpływające się w ustach. Codziennie dostarczamy też najpikantniejsze plotki ze świata kulinarnego showbiznesu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Mycie jaj przed włożeniem do lodówki nie jest bezpieczne

Porady

Myjecie jajka przed włożeniem do lodówki? Częsty błąd może wiele kosztować

Czytaj więcej >
rosół z imbirem

Porady

Dlaczego warto wrzucić imbir do rosołu? Doskonały patent na jesienne chłody

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak długo należy gotować grzyby? Informacje istotne dla smaku i Twojego zdrowia

Czytaj więcej >
placki ziemniaczane

Porady

Zastąp jajko innym składnikiem. Placki ziemniaczane wyjdą jeszcze lepsze

Czytaj więcej >
zielona część pora

Porady

Przenigdy nie wyrzucaj zielonej części pora. Znamy niesamowite sposoby ich wykorzystania

Czytaj więcej >
suszone grzyby

Porady

Jakich grzybów lepiej nie suszyć? Łatwo o ogromny błąd

Czytaj więcej >